Cem KEÇE - ANKARA
Cem KEÇE - İSTANBUL

Erken Boşalma Soruları ve Yanıtları


 

 

23 yaşında üniversite öğrencisiyim. Erken boşalma ile ilgili gerçekten çok şey araştırdım, fakat gerçek çözüm hiç bir zaman sunulmuyor. Yaşadığım cinsel ilişkileri zehir eden bu soruna bir çözüm öneriniz var mı? E.T. / Adapazarı

Boşalma denetiminin öğrenilmesi, refleks boşalma olan işeme, dışkılama gibi diğer biyolojik işlevler üzerinde denetim kazanılması süreciyle benzerlik gösterir. Rahat ve gevşemiş olmanızda, yakalanma korkusunun olmadığı bir ortamda mastürbasyon yapmanızda ve dokunmanın verdiği hazza odaklanarak boşalma refleksi üzerinde istemli kontrol elde etmeye çalışmanızda fayda var. Bu amaçla ilk önce idrar yaparken kendinizi tutup bırakın, böylece aşk kaslarınızı kontrol etmeyi öğrenebilirsiniz. Ayrıca mastürbasyon sırasında boşalmak üzere olduğunuzu hissettiğinizde durun. Dur-başla tekniği adını verdiğimiz bu uygulamada acil boşalma isteğiniz geçene kadar bir dakikadan kısa bir süre bekleyin ve sonra, tekrar başlayın. Bu şekilde 3 kez durdurduktan sonra dördüncüde boşalabilirsiniz. Bu sayede boşalmadan hemen önceki duyumları tekrar tekrar uzatılmış olarak fark edecek ve yüksek uyarılma düzeylerini boşalma ortaya çıkmadan daha uzun süre yaşayabilir hale geleceksiniz. Bu şekilde boşalma denetimi sağlandıktan sonra, aşamalı olarak partnerinizin üstte olduğu bir pozisyonda cinsel birleşmeye geçin. Cinsel ilişki sırasında hareketlerinize zaman zaman ara verin ve heyecanınızı yatıştırabilmek için dinlenin. Boşalma korkusunun aklınıza düştüğü o an durun ve rahatlayana kadar bekleyin, kasıklarınızı sıkıp bırakın, sonra yavaşça devam edin. Her gece yatmadan önce, kendinizi kontrol ettiğiniz uzun bir cinsel birleşmenin hayalini kurun, yapacağınız bu fantezi modellemesi, boşalmanın geciktirilmesini önceden planlamanızı kolaylaştıracaktır. Ön sevişme zamanını uzun tutun ve partnerinizin yeterince uyarılmasını sağlayın. Cinsel ilişki öncesi kasma-gevşeme ve nefes egzersizleriyle kendinizi rahatlatmaya ve gevşetmeye çalışın, başaracaksınız. Ayrıca bu egzersizler ile sadece uzun süreli boşalma kontrolü sağlanmakla kalmayacak, aynı zamanda penisinizin sertleşmesinin ve orgazmınızın kalitesini de yükseltmiş olacaksınız.

Merhabalar, yazılarınızı ilgiyle ve minnetle takip ediyorum. 5 yıllık evliyim. Bende uzun süredir erken boşalma var. Daha ilişkiye girmeden boşalıyorum. Bir cinsel terapiste başvurma imkanım da yok. Önerileriniz nedir? Bursa / M.K.

Boşalma denetiminin öğrenilmesi, refleks boşalma olan işeme, dışkılama gibi diğer biyolojik işlevler üzerinde denetim kazanılması süreciyle benzerlik gösterir. Eşinizle sevişin ve tam bir sertleşme olduktan sonra sırtüstü yatın, rahat olun ve bütün dikkatinizi penisinizden aldığınız duyumlara odaklayın. Bu sırada eşiniz ilk aşamada kuru elle, ikinci aşamada ise bebe yağı ile penisinizi uyararak mastürbasyon yapmaya başlasın. Boşalmak üzere olduğunuzu hissettiğinizde eşinize "dur" deyin. Dur-başla tekniği adını verdiğimiz bu uygulamada acil boşalma isteğiniz geçene kadar bir dakikadan kısa bir süre bekleyin ve sonra, "başla" diyerek eşinizden yeniden penisinizi uyarmaya başlamasını isteyin. Bu şekilde 3 kez durdurduktan sonra dördüncüde boşalabilirsiniz. Bu sayede boşalmadan hemen önceki duyumları tekrar tekrar uzatılmış olarak yaşayacak ve boşalmadan hemen önceki yüksek uyarılma düzeylerini boşalma ortaya çıkmadan daha uzun süre yaşayabilir hale geleceksiniz. Bu şekilde boşalma denetimi sağlandıktan sonra, aşamalı olarak eşinizin üstte olduğu bir pozisyonda cinsel birleşmeye geçin. Cinsel birleşme aşamasında da "dur" deyince penisinizi vajina içerisinde hareketsiz tutularak bekleyin, boşalma duygusu kaybolduktan sonra "başla" diyerek yeniden uyarıma başlayın. Ayrıca dur-başla tekniği ile senkronize bir şekilde kasıklarınızdaki kasları kasma ve gevşetme, ritmik nefes alıp verme metotlarını da kullanmalısınız. Bu egzersizler ile sadece uzun süreli boşalma kontrolü sağlanmakla kalmayacak, aynı zamanda penisinizin sertleşmesinin ve orgazmınızın kalitesini de yükseltmiş olacaksınız.
 

26 yaşındayım. Panik atak hastasıyım. 3 aydır devam eden bir ilişkim var. Ama strese girince hemen panikliyorum, delirecek gibi oluyorum ve erkenden boşalıyorum. Bu durum beni depresyona sokacak diye korkuyorum. Ne yapmalıyım? Ankara " H.T.

Panik bozukluğu olan erkeklere başta erken boşalma ve depresyon olmak üzere çeşitli hastalıklar eşlik edebilir. Çünkü panik atak yaşayan erkekler genellikle çekingen ve bağımlıdırlar, kendilerine güvenleri azdır, aşırı kırılgan, utangaç, eleştiriye çok duyarlı ve çabuk yıkılan kişilerdir. Erken boşalan erkeklerin ortak özellikleri ile panik atak yaşayan erkeklerin ortak özellikleri arasında bir paralellik vardır. Yaptığımız araştırmaya göre panik atak yaşayan erkeklerin %80"ninde erken boşalma görülebilmektedir. Erken boşalma ve beraberinde meydana gelen başaramama korkusu, heyecanı ve stresi arttırarak kişide panik atağı başlatabilir. Bu nedenle rahat olmaya çalışın. Panik bozukluk bir hastalıktır ve tedavisi vardır, bunu unutmamak gerekir. En az 1 yıl süre ile ilaç tedavisi yanında, kişinin beklentilerini ve düşünüş biçimini değiştirme, gevşeme ve nefes eğitimi, kaygıya yol açan etkenlerle yüzleştirme gibi yaklaşımların olduğu bilişsel davranışçı tedavi teknikleri uygulanmaktadır. Ayrıca panik ataklar sırasında ölmenin veya delirmenin olası olmadığını unutmayın. Bazı vakalarda tedavide direnç oluşmaktadır. Bu vakalarda genellikle ölümle ilgili konulara verdikleri anlam çok belirleyicidir. Ölümü her şeyin sonu, bir bitiş ve tükeniş olarak gören insan panik atağa çok yatkın hale gelebilir. Bu durumda psikodinamik ve varoluşsal terapi teknikleri de tedaviye ilave edilmelidir.
 

48 yaşındayım. Son zamanlarda erken boşalma ile ilgili sorunumum var. Viagra gibi haplar ereksiyon kuvveti veriyor yada ereksiyon için yardımcı oluyor. Son zamanlarda medyada gördüğüm VigRX, vividid gibi bazı haplar için hem erken boşalmaya çözüm olduğu, hem penisi büyüttüğü, kalınlaştırdığı hem de sertlik süresini uzattığı vs şeklinde açıklamalar ve garantili olduğu söyleniyor. Bu türden hapların gerçekten penisi kalınlaştırması, boyunu uzatması ve ereksiyon süresini uzatarak erken boşalmayı önlemesinde ne kadar doğruluk payı var. Yoksa para tuzağımı? Açıkçası bana pek inandırıcı gelmedi. Sizce kullanırsam bir faydasını görür müyüm? S.K.

Piyasada satılan ve penisi büyüttüğü, kalınlaştırdığı ve erken boşalmayı önlediği iddia edilen ilaçların bilimsel açıdan kanıtlanmış herhangi bir faydası yoktur. Bu tür ilaçları kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Penis boyu ortalama 14 cm olmakla beraber 10-18 cm arası penisler normal boyutlarda kabul edilmektedir. Penisin boyundan ziyade işlevinin önemli olduğunu hatırlatıp, normal olan penis boyunuzla barışık olmanızı ve bu durumdan utanmamanızı tavsiye ederim. Çünkü penis boyu ile barışık olmayan erkeğin, ileride erken boşalması veya sertleşme sorunları yaşaması sık rastlanan bir durumdur. Ayrıca ameliyat dışında penisi büyütmenin ve kalınlaştırmanın hiçbir bilimsel yolu bulunmamaktadır. Erken boşalma sorununuz için de ilaçlardan medet ummak yerine, boşalma kontrolünü sağlamayı öğrenmeniz gereklidir. Sorununuzun çözümünde en büyük destekçiniz eşiniz olmalıdır. Eşinizle işbirliği içinde erken boşalmanın üstesinden gelebilirsiniz. Sevişme öncesi gerginliğinizi atıp rahatlamanız, ön sevişmeyi mümkün olduğunca uzun tutup sonucu düşünmek yerine anın zevkini çıkarmanız ve erkeğin üstte olduğu klasik misyoner pozisyonu yerine boşalmanızı daha rahat kontrol edebileceğiniz sizin altta eşinizin üstte olduğu cinsel ilişki pozisyonlarını denemeniz faydalı olacaktır.
 

29 yaşında bekarım. Eskiden çok mastürbasyon yaptım. Şimdi ara sıra yapıyorum. İlişkide ve mastürbasyonda erken boşalma oluyor. Boşalma 1 dakikadan az zaman da oluyor. İdrarımı yaparken bazen meni geliyor. Bunu sebebi mastürbasyondan mıdır yoksa bir hastalıktan mı? Ne yapmalıyım?

Ülkemizde her 10 erkekten 7"sinde erken boşalma sorununu görülmektedir, bu konuda kendinizi çaresiz ve yalnız hissetmeyin. Her an yakalanma korkusuyla, ayıp, yasak ve günah duygularıyla yapılan mastürbasyonlar erkek bedeninin biyolojik saatini erken boşalmaya programlayabilir, bu sık rastlanan bir durumdur. Mastürbasyon yaparken veya ilk cinsel deneyiminde basılan veya yakalanan bir erkek; sonraki cinsel deneyimlerinde tüm dikkatini dışarıya yöneltir, kendi uyarılmasını ve geri dönülmez noktasını fark edemez. Hazza ve duygularına odaklanamaz, cinsel enerjisini endişe, korku ve kaygıya yatırır. Buda erken boşalmaya yol açar. Ayrıca cinsellikle ilgili sulayıcı, cezalandırıcı ve utandırıcı yetiştirilme tarzı erken boşalmada önemli bir etkendir. Kişi bir taraftan karşı koyamadığı cinsel dürtülerin baskısına, diğer taraftan sululuk duygularına kapılır ve belki de bilge vücudu onu rahatlatmak için erken boşalır. Rahat ve gevşemiş olmanızda, yakalanma korkusunun olmadığı bir ortamda mastürbasyon yapmanızda ve dokunmanın verdiği hazza odaklanarak boşalma refleksi üzerinde istemli kontrol elde etmeye çalışmanızda fayda var. Bu amaçla ilk önce idrar yaparken kendinizi tutup bırakın, böylece aşk kaslarınızı kontrol etmeyi öğrenebilirsiniz. Cinsel ilişki sırasında hareketlerinize zaman zaman ara verin ve heyecanınızı yatıştırabilmek için dinlenin. Boşalma korkusunun aklınıza düştüğü o an durun ve rahatlayana kadar bekleyin, kasıklarınızı sıkıp bırakın, sonra yavaşça devam edin. Her gece yatmadan önce, kendinizi kontrol ettiğiniz uzun bir cinsel birleşmenin hayalini kurun, yapacağınız bu fantezi modellemesi, boşalmanın geciktirilmesini önceden planlamanızı kolaylaştıracaktır. Ön sevişme zamanını uzun tutun ve sevgilinizin yeterince uyarılmasını sağlayın. Cinsel ilişki öncesi kasma-gevşeme ve nefes egzersizleriyle kendinizi rahatlatmaya ve gevşetmeye çalışın.
 

Eşim en olmadık anda erken boşalma sorunu yaşıyor. Bu onu da, beni de çok rahatsız ediyor. Kendini bana karşı tatminsiz hissediyor. Ona nasıl yardımcı olabilirim? Elif G. /Ankara

Erken boşalma erkeklerde en sık görülen cinsel işlev bozukluğudur, zamanla çiftte huzursuzluklara ve çatışmalara yol açabilir. Ancak erken boşalma her zaman tedavi edilebilen bir hastalıktır, rahat olun. Öncelikle eşinize karşı anlayışlı olun. Erken boşalmanın eşinizin "yine erken olacak, yine eşimi tatmin edemeyeceğim" gibi endişe, korku ve kaygılarından kaynaklandığını unutmayın. Eşinize sevişmenin verdiği hazza odaklanması, boşalma korkusunun içine ilk düştüğü anı sizinle paylaşması ve o an geldiğinde cinsel ilişkiye arar vererek beklemesi, rahatlayınca tekrar devam etmesi telkinlerinde bulunarak yardımcı olabilirsiniz. Sevgi, anlayış ve güven verici tutumuzla bu sorunun üstesinden geleceksiniz.
 

Son 5 yıldır panik atak hastasıyım. Bu hastalığım ile başlayan erken boşalmam arasında bir bağ var mı? Varsa ne yapabilirim? T.Y. / Balıkesir

Panik bozukluğu olan erkeklere başta erken boşalma ve depresyon olmak üzere çeşitli hastalıkların eşlik edebilir. Bu sık rastlanan bir durumdur. Panik atak yaşayan erkeklerin genellikle çekingen ve bağımlı bir yapıları vardır. Kendilerine güvenleri azdır. Aşırı kırılgan, utangaç, eleştiriye çok duyarlı ve çabuk yıkılan kişilerdir. Erken boşalan erkeklerin ortak özellikleri ile panik atak yaşayan erkeklerin ortak özellikleri arasında bir paralellik vardır. Yapılan araştırmalara göre panik atak yaşayan erkeklerin %80"ninde erken boşalma da görülmektedir. Erken boşalma ve beraberinde meydana gelen başaramama korkusu, heyecanı ve stresi arttırarak kişide panik atağı başlatabilir. Ancak panik atak erken boşalma gibi tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Tedavide en az bir yıl süre ile ila tedavisi yanında, kişinin beklentilerini ve düşünüş biçimini değiştirme, gevşeme ve nefes eğitimi, kaygıya yol açan etkenlerle yüzleştirme gibi yaklaşımların olduğu bilişsel-davranışı tedavi teknikleri uygulanmaktadır. Ayrıca panik ataklar sırasında ölmenin veya delirmenin olası olmadığı anlatılarak kişinin rahatlaması sağlanmalıdır. Hasta ve terapist arasında çok iyi bir iletişim olmalıdır. Hasta terapistine her an ulaşabilmelidir. Bazı vakalarda tedavide diren oluşmaktadır. Bu vakalarda genellikle ölümle ilgili konulara verdikleri anlam çok belirleyicidir. Ölüm her şeyin sonu, bir bitiş ve tükeniş olarak gören insan panik atağa çok yatkın hale gelebilir. Bu durumda psikodinamik ve varoluşsal terapi teknikleri de tedaviye ilave edilmelidir.
 

34 yaşındayım, 8 yıllık evliyim. Eşimi seviyorum ama o artık onun beni sevmediğini düşünüyorum, çok sık tartışır olduk, hakarete varan kavgalarımız oluyor, çünkü onu tatmin edemediğimi söylüyor, haksız da değil. Cinsel ilişkiye girer girmez hemen boşalıyorum, kendimi kontrol edemiyorum. Bir gazetede sünnetin erken boşalmaya yol açabileceğini okudum, bu durumda benim sorunum çözümsüz gibime geliyor, kendimi çok kötü hissediyorum, sizce ne yapmalıyım? G.Y. / Ankara

İnatçı ve tekrarlayıcı bir biçimde, çok az cinsel uyarılma ile cinsel birleşme öncesinde ya da birleşmeden hemen sonra, kişinin ve eşinin arzu ettiği süreden daha önce oluşan boşalmaya erken boşalma diyoruz. Erken boşalmada önemli olan süre değil, boşalma refleksi zerinde istemli denetimin olup olmamasıdır. Denetimsizliği tanımlamada erken sözcüğü uygun olmadığından erken boşalma yerine denetimsiz boşalma ya da istemsiz boşalma terimlerinin kullanılması daha uygun olacaktır. Sünnet iki tarafı keskin bir bıçak gibidir. Sünnet yapılan penisin başı devamlı açıkta olduğu için ilk girişte vajinanın sıcaklığına aşırı hassas bir hale gelebilir. Bu da aşırı bir heyecan yaratarak erken boşalmayla sonuçlanabilir. Ayrıca sünnet sırasında penisteki hassas ve ince sinirler kesilebilir ve bu sinir uçlarında nodul adı verdiğimiz aşırı duyarlı yapılar meydana gelebilir. Nodullarda penisin duyarlılığı artırarak boşalmayı hızlandırabilir. Bir başka açıdan da sünnet penis başını açıkta bırakarak sürtünmelere açık hale getirir ve bu durumda penis başı hassasiyetini azaltarak boşalma süresinin uzamasına yol açabilir. Bu nedenle sünneti kafanıza takmayın. Ülkemizdeki erkeklerin yaklaşık %70"inde var olan bu sorunun %100 tedavisi var rahat olun. Ancak eşinizle evlilik sorunlarınızın da erken boşalmada etkili olduğu görülüyor. Bu nedenle eşinizle birlikte alacağınız evlilik terapisi tekniklerinin de kullanılacağı cinsel terapi ile hem erken boşalmadan hem de evlilik içi çatışmalardan kurtulmanız mümkün.
 

12 yıllık evliyim, 3 çocuk babasıyım. İlk başlarda eşime karşı olan cinsel ilgim zamanla azalmaya başladı. Özellikle çocuklardan sonra eşim bana bir kadın gibi değil bir anne gibi gelmeye başladı. Bu nedenle cinsel mutluluğu dışarıda aradım ve eşimi aldatmaya başladım. Ancak geçmişte eşimle hiçbir sorun yaşamazken dışarıda erken boşalma sorunuyla boğuşur oldum. Sizce bunun nedeni nedir, ne yapmalıyım? Y.T. / Bursa

Evliliğinde cinsel yaşamdan payına düşeni alamamış erkekler, kişiliklerini başka yönlerde yüceltmeye alışabilirler. Türk aile yapısına çok zarar veren aldatmaya eğilimi artabilir. Bu durum erkeğin yaşamı ve yakınları yönünden oldukça önemli bir kondur. Ancak aldatmanın verdiği sululuk duyguları, yeni bir bedenin keşfinin aşırı heyecanı ve yaşan gerginlik de kaçınılmaz olarak erkeği erken boşalmaya programlayabilir. Rahat olun. Aldatma bir evlilikte tamiri en zor sorunlardan birisidir ve Türk aile yapısının önündeki en büyük engellerden biridir. Bu nedenle eşinizle birlikte cinsel yaşamınızı renklendirebilmek için aşk oyunlarına yer vermenizde, gerekirse cinsel terapi almanızda ve en önemlisi ahlaki açıdan aldatmadan vazgeçmenizde fayda var.
 

24 yaşındayım, evli olmadığım için geneleve sık gidiyorum. Her seferinde ilişkiye girdikten bir dakika içinde boşalıyorum, bir türlü kendimi kontrol edemiyorum. Kafamı penisime taktığımda daha da erken boşalıyorum. İleride evlenince eşimi tatmin edememekten çok korkuyorum, bunun için şimdiden ne yapabilirim? R.V. / Çorum

Erkeklerin ve kadınların fizyolojisi çok farklıdır. Erkekler infrared teknolojisini kullanan ufo ısıtıcılar gibidir. Çabuk ısınır, çabuk heyecanlanırlar. Kadınlar ise dökme kalorifer petekleri gibidir yavaş ısınır, yavaş heyecanlanırlar. Bu nedenle penisinizi kafanıza takmadan dokunmanın vermiş olduğu hazza odaklanın ve anın tadını çıkarmaya alışın. Çünkü erkeklerin en büyük cinsel organları bacaklarının arasında değil iki kulağının arasındadır, yani beyinleridir. Penis ve vajina figürandır, baş rol oyuncusu beyindir. Figüranların baş rol oynadığı filmler vasatın zerine çıkamaz. Ayrıca genelev alışkanlığının erkekleri erken boşalmaya programladığını unutmadan kendinizi cinsel olarak tatmin etmede daha sağlıklı olan bir seçim yapmanızda fayda var.
 

Çok hırslı, kontrolü çabuk kaybeden ve sinirli bir erkeğim. 34 yaşındayım ve 6 yıllık evliyim. Eşimle tatminkar bir cinsel yaşamımız yok, sorun hem eşimde hem bende. Eşim isteksiz bense erkenden boşalıyorum. Ne yapabiliriz? A.D. / Samsun

Erken boşalan erkeklerin genellikle kolay aldatma, genelev alışkanlığı, çapkınlık, hızlı yemek yeme, hızlı araba kullanma ve hızlı konuşma, her konuda aceleci davranma, abuk sinirlenme, kontrolsüz davranışlarda bulunma, çabuk güvenme ya da güven duymada zorlanma, kaygılı bir ruh hali, çocuklukta babayla sorun yaşama veya yataklarını ıslatma, eğitim düzeyinin yüksek oluşu, rekabetçi, sosyal alanda ve mesleğinde hırslı, dakik, güçlü ve etkileyici, sabırsız, aynı anda birkaç iş yapmayı seven, insanlara ve olaylara çabuk sinirlenen, onaylanmayı bekleyen, sorunlu bir dinlenme tarzı olan, daima telaşlı, ev ve iş dışında çok az ilgi alanı olan, duygularını saklayan, kendini ve başkalarını işlerini bitirmeye zorlayan özellikleri vardır. Ayrıca eşi erken boşalan bir kadının zamanla cinsellikten soğuması veya cinselliği bir görev gibi görmesi sık rastlanan bir durumdur. Bu nedenle eşinizle birlikte cinsel terapi sürecine girmenizde ve sadece cinsel hayatınızda değil tüm yaşamınızda kendinizi kontrol etmeyi öğrenmenizde fayda var.
 

22 yaşındayım, bekarım. Mutahasıp bir ailem olmasına karşın, düzenli bir cinsel yaşantım olmadığı için çok sık mastürbasyon yapmak zorunda kalıyorum. Mastürbasyonun erken boşalmaya yol açabileceğini duydum, çok korktum, ne yapabilirim? S.G. / Konya

Her an yakalanma korkusuyla, ayıp, yasak ve günah duygularıyla yapılan mastürbasyonlar erkek bedeninin biyolojik saatini erken boşalmaya programlayabilir, bu sık rastlanan bir durumdur. Mastürbasyon yaparken veya ilk cinsel deneyiminde basılan veya yakalanan bir erkek; sonraki cinsel deneyimlerinde tüm dikkatini dışarıya yöneltir, kendi uyarılmasını ve geri dönülmez noktasını fark edemez. Hazza ve duygularına odaklanamaz, cinsel enerjisini endişe, korku ve kaygıya yatırır. Buda erken boşalmaya yol açar. Ayrıca cinsellikle ilgili sulayıcı, cezalandırıcı ve utandırıcı yetiştirilme tarzı erken boşalmada önemli bir etkendir. Çocuk büyüdüğünde bir taraftan karşı koyamadığı cinsel dürtülerin baskısına, diğer taraftan sululuk duygularına kapılır ve belki de bilge vücudu onu rahatlatmak için erken boşalır. Rahat ve gevşemiş olmanızda, yakalanma korkusunun olmadığı bir ortamda mastürbasyon yapmanızda ve dokunmanın verdiği hazza odaklanarak boşalma refleksi zerinde dur-başla egzersizi ile istemli kontrol elde etmeye çalışmanızda fayda var.
 

37 yaşındayım, 7 yıllık evliyim, bir çocuk babasıyım. Benim sorunum erken boşalma. Sizce bir erkek neden erken boşalır? Tedavisi var mıdır? Varsa nasıl ve kime tedavi olabilir? E.Y. / Gaziantep

Çoğu erkek soluk soluğa bir telaşla cinsel zevkin peşinden koşarken boşalmasını kontrol edemez. Bedenini eşiyle uyum içinde hareket ettiremeyen erkekte şimdiye yoğunlaşmak, o anı duyumsamak olanaksızlaşır ve cinsel birleşmenin ansızın son bulacağı kaygısı olur. Bu nedenle her cinsel sorun gibi erken boşalmada bu kaygıdan ya da bir rahatsızlıktan kaynaklanabilir. Ama asıl sorun erkeğin cinsel işlevlerinde değil, cinsel işlevlerini nasıl yerine getirmesi konusundaki düşüncelerindedir. Çünkü aklını düşüncelerden arındıramayan, özgür ve doğal bir şekilde cinselliği yaşayamayan erkek tedirginlik duygusundan uzaklaşamaz ve boşalma konusunda sorun yaşar. Gençlik çağlarında uygunsuz ortamlarda yapılan mastürbasyonlar, aldatma, çapkınlık, cinsel mitler yani hurafeler, cinsel ilişki konusunda tecrübesizlik, yorgunluk, sıkkınlık, gerginlik, kızgınlık ve tedirginlik, cinsellikle ilgili gerçekçi olmayan beklentiler, cinsel uyarım eksikliği, gerekli koşulların sağlanamaması, sertleşmiş penise verilen orantısız nem, cinsel açıdan baskı altında yetişme, aşırı cinsel isteğin verdiği gerginlik, günah işleme veya suçluluk duygusu, hastalık kapma korkusu, gebe bırakma korkusu, para karşılığı kurulan ilişkiler veya genelev alışkanlığı, cinsel uyumsuzluk, bilinçaltında yatan cinsel ilişki ile ilgili olumsuz düşünceler, anneye aşırı bağlı olma, otoriter babadan korkma, prostatit, üretrit vb. hastalıklar erken boşalmanın başlıca nedenleri arasında sıralanabilir. Erken boşalmanın %100 tedavisi vardır, bunun için eşinizle birlikte bir cinsel terapiste başvurarak cinsel terapi sürecine girebilirsiniz.
 

Sevgilimle ön sevişmemiz uzun sürdüğü zaman kendimi tutamayıp boşalıyorum. Bu da bütün herşeyi mahvediyor. Ben bir an önce sevişip tatmin olmak isterken sevgilim ön sevişmeyi uzun tutmak istiyor. Ne tavsiye edersiniz? Sırf bu yüzden ayrılmak istemiyorum. O.Ö.

Cinsel ilişkiden erkeklerin ve kadınların beklentileri farklıdır; erkekler kadınlara göre daha kolay uyarılırlar ve hemen sonuca ulaşmak isterlerken, kadınların uyarılmaları için hem güzel sözler duymalarına hem de önsevişmenin yeterli düzeyde olmasına gereksinim duyarlar. Bu nedenle sevgilinizin ön sevişmeyi uzun tutma isteğine saygı duymanız doğru bir davranış olacaktır. Ayrıca bir denetimsizlik ve kontrolsüzlük hastalığı olan erken boşalmanın üstesinden gelmek çok kolaydır. Boşalma denetimi araba kullanmaya benzer, bir kere öğrenildikten sonra bir daha kaybolmaz ve heyecan nedeniyle de bu boşalma denetimi kaybolmaz. Her erkeğin bazen erken boşalabileceğini unutmadan, aşağıdaki önerilere dikkat etmenizde fayda var: Erken boşaldığınızda her şeyi yitirdiğinizi düşünmeyin, önemli olanın sevgilinizle birlikte olmak olduğunu ve her ikinizin de hoşuna giden bir şeyler yapabileceğinizi düşünün. Sevgilinize karşı daima sağlıklı ve uyumlu düşünceler besleyin. Cinsel ilişkide kendinizi kanıtlamak zorunda hissetmeyin. İdrar yaparken kendinizi tutup bırakın, böylece aşk kaslarınızı kontrol etmeyi öğrenebilirsiniz. Cinsel ilişki öncesi kasma-gevşeme ve nefes egzersizleriyle kendinizi rahatlatmaya ve gevşetmeye çalışın. Boşalma korkusunun aklınıza düştüğü o an durun ve rahatlayana kadar bekleyin, kasıklarınızı sıkıp bırakın, sonra yavaşça devam edin. Her gece yatmadan önce, kendinizi kontrol ettiğiniz uzun bir cinsel birleşmenin hayalini kurun, yapacağınız bu fantezi modellemesi, boşalmanın geciktirilmesini önceden planlamanızı kolaylaştıracaktır. "Ya ben içeri girmeden penisimin sertliği kaybolursa" mitini kafanızdan atıp, ön sevişme sırasında hareketlerinize zaman zaman ara verin ve heyecanınızı yatıştırabilmek için dinlenin, penise değil dokunmanın verdiği hazza odaklanın, işe yarayacaktır.
 

Ön sevişme esnasında erken boşalma oluyor. Bu durumu daha geç bir zamana uzatmanın bir yolu var mı? Tavsiyeleriniz nedir? R.T. / Konya

Bir denetimsizlik ve kontrolsüzlük hastalığı olan erken boşalmanın üstesinden gelmek çok kolaydır. Boşalma denetimi araba kullanmaya benzer, bir kere öğrenildikten sonra bir daha kaybolmaz ve heyecan nedeniyle de bu boşalma denetimi kaybolmaz. Her erkeğin bazen erken boşalabileceğini unutmadan, aşağıdaki önerilere dikkat etmenizde fayda var: Erken boşaldığınızda her şeyi yitirdiğinizi düşünmeyin, önemli olanın sevgilinizle birlikte olmak olduğunu ve her ikinizin de hoşuna giden bir şeyler yapabileceğinizi düşünün. Sevgilinize karşı daima sağlıklı ve uyumlu düşünceler besleyin. Cinsel ilişkide kendinizi kanıtlamak zorunda hissetmeyin. İdrar yaparken kendinizi tutup bırakın, böylece aşk kaslarınızı kontrol etmeyi öğrenebilirsiniz. Cinsel ilişki sırasında hareketlerinize zaman zaman ara verin ve heyecanınızı yatıştırabilmek için dinlenin. Boşalma korkusunun aklınıza düştüğü o an durun ve rahatlayana kadar bekleyin, kasıklarınızı sıkıp bırakın, sonra yavaşça devam edin. Her gece yatmadan önce, kendinizi kontrol ettiğiniz uzun bir cinsel birleşmenin hayalini kurun, yapacağınız bu fantezi modellemesi, boşalmanın geciktirilmesini önceden planlamanızı kolaylaştıracaktır. Ön sevişme zamanını uzun tutun ve sevgilinizin yeterince uyarılmasını sağlayın. Cinsel ilişki öncesi kasma-gevşeme ve nefes egzersizleriyle kendinizi rahatlatmaya ve gevşetmeye çalışın.
 

5 aylık evliyim. Bunun 4 ayı eşim ilk boşalmadan sonra ikinci sertleşmeyi sağlayamıyor ve bu nedenle çok öfkeli olmaya başladı. Neredeyse hiç birlikte olmamaya başladık. Doktora gitmemiz gerektiğini söylüyorum ama yanaşmıyor, çok utanıyor. Ne yapmalıyız? S.T. / İzmir

Erken boşalan erkeklerde skor takıntısı sık karşılaştığımız bir durumdur. "Güçlü erkekler birkaç kez üst üste boşalabilirler", "erkekler her zaman ve her koşulda sekse hazırdır" gibi yanlış inanışlar yani cinsel mitler sertleşme sorunlarının oluşmasına ve uzamasına yol açmaktadır. Cinsel yaşamı ve ilişkiyi boşalma sayısıyla özdeşleştiren bu erkekler; performans anksiyetesi adını verdiğimiz başaramama korkusu nedeniyle zamanla öfkeli olmaya başlayarak yapabileceklerini de yapamaz hale gelebilirler. Ayrıca erken boşalan bir erkek eşine yeterli olamamanın sıkıntısı ile seksten uzaklaşabilir ve sertleşmede sorun yaşayabilir. Bunda kadınları cinsel meta olarak algılama, pornografinin yarattığı illüzyonlar ve erkekler arasındaki abartılı hikâyeler de etkili olur. Bir araba motorunun parçalardan oluştuğunu hepimiz biliriz ama bozulan bir parçanın uygun olarak tamirini ancak bilen bir usta yapabilir. Bu kısa hikayenin yanında, yeni evlenen çiftlerde ilk cinsel deneyimlerde erken boşalmanın sık görüldüğünü ve bunun normal olarak algılanması gerektiğini, bu sorunu ertelemenin veya utanıp sıkılmanın sizi cinselliğe küstürerek evlilik hayatınızı ve yaşam kalitenizi düşüreceğini ve erken boşalmanın tedavisinin çok ama çok kolay olduğunu eşinizle açık yüreklilikle paylaşıp, onu bir cinsel terapiste gitmeye ikna etmenizde fayda var.
 

Sevgilim tatmin olmadan boşalıyorum. Kendimi nasıl kontrol edebilirim, ilişkiye girmeden önce boşalırım korkusuyla oral ilişkiye bile yanaşamıyorum. G.U. / Tokat

Bir dengesizlik ve kontrolsüzlük hastalığı olan erken boşalmanın üstesinden gelmek çok kolaydır. Güvensiz, mutsuz ve ezik olmayın. Sağlıklı, başarılı ve mutlu bir erkek olmak tamamen size bağlı. Yıllardır cinsel terapistler tarafından yaygın bir şekilde kullanılan başla-dur, yavaş-hızlı penis uyarılması, pelvis kaslarını kasma-gevşetme ve nefes egzersizleriyle erken boşalmanızı kontrol edebilirsiniz. Boşalma denetimi araba kullanmaya benzer, bir kere öğrenildikten sonra bir daha kaybolmaz ve heyecan nedeniyle de bu boşalma denetimi kaybolmaz. Her erkeğin bazen erken boşalabileceğini unutmadan, aşağıdaki önerilere dikkat etmenizde fayda var: Erken boşaldığınızda her şeyi yitirdiğinizi düşünmeyin, önemli olanın sevgilinizle birlikte olmak olduğunu ve her ikinizin de hoşuna giden bir şeyler yapabileceğinizi düşünün. Sevgilinize karşı daima sağlıklı ve uyumlu düşünceler besleyin. Cinsel ilişkide kendinizi kanıtlamak zorunda hissetmeyin. İdrar yaparken kendinizi tutup bırakın, böylece aşk kaslarınızı kontrol etmeyi öğrenebilirsiniz. Cinsel ilişki sırasında hareketlerinize zaman zaman ara verin ve heyecanınızı yatıştırabilmek için dinlenin. Her gece yatmadan önce, kendinizi kontrol ettiğiniz uzun bir cinsel birleşmenin hayalini kurun, yapacağınız bu fantezi modellemesi, boşalmanın geciktirilmesini önceden planlamanızı kolaylaştıracaktır. Ön sevişme zamanını uzun tutun ve sevgilinizin yeterince uyarılmasını sağlayın. Cinsel ilişki öncesi kasma-gevşeme ve nefes egzersizleriyle kendinizi rahatlatmaya ve gevşetmeye çalışın.
 

Kadınlara karşı hiç ilgi duymuyorum ve yeterli sertleşmeyi sağlayamıyorum, çabuk boşalma problemim var, bu konular için hangi branştaki doktora gitmem gerekiyor?

Erken boşalan veya sertleşme sorunu yaşayan erkeklerde kendine güven duygusunda zedelenmeye yol açabilir ve bu da kişinin cinsellikten soğumasına ve kadınlardan uzaklaşmasına neden olabilir. Bu konuda bir cinsel terapiste başvurarak cinsel terapi sürecine girmenizi tavsiye edebilirim. 

Bende erken boşalma oluyor ilerde çocuk sahibi olamaya engel mi? Ortalama 2 -3 dakikada boşalıyorum ne yapmalıyım? S.S. " Mersin

Erken boşalma erkeklerde en sık görülen ve en kolay tedavi edilebilen cinsel işlev bozukluğudur. Çocuk sahibi olmaya engel bir durum yaratmaz, rahat olun. Tedavisi cinsel terapi ile kişinin boşalma refleksi üzerinde istemli kontrol sağlamayı öğrenmesidir. Bu amaçla cinsel terapistler tarafından bir takım egzersizler önerilmektedir. Ayrıca erken boşalmayı önlemek için aşağıdaki önerilere de kulak asmanızda fayda vardır: Heyecanlardan ve önyargılardan uzaklaşın, her erkeğin bazen erken boşalabileceğini unutmayın, bu normaldir, erken boşaldığınızda her şeyi yitirdiğinizi düşünmeyin, önemli olanın eşinizle birlikte olmak olduğunu ve her ikinizin de hoşuna giden bir şeyler yapabileceğinizi düşünün, eşinize karşı daima sağlıklı ve uyumlu düşünceler besleyin, cinsel ilişkide kendinizi kanıtlamak zorunda hissetmeyin, sık sık çiş yapın ve çiş yaparken kendinizi tutup bırakın, böylece aşk kaslarınızı kontrol etmeyi öğrenebilirsiniz, yavaşça giriş yapın, penisi olanaklı olduğu kadar derine yerleştirin, hafif hareketlerle devam edin, fazla uyarıldığınızı duyumsadığınızda gidip gelme hareketlerini hemen durdurun, penisinizin başı içeride kalacak şekilde hızla geri çekin, sakinleşene kadar derin derin nefes alıp bekleyin, cinsel ilişki sırasında hareketlerinize zaman zaman ara verin, heyecanınızı yatıştırabilmek için dinlenin ve dinlenirken duyguları alevlenen ve sabırsız duruma gelen eşinizi okşayarak ve klitorisiyle oynayarak uyarmayı ihmal etmeyin, her gece yatmadan önce, kendinizi kontrol ettiğiniz uzun bir cinsel birleşmenin hayalini kurun, yapacağınız bu "fantezi modellemesi", boşalmanın geciktirilmesini önceden planlamanızı kolaylaştıracaktır, ön sevişme zamanını uzun tutun, eşinizin yeterince uyarılmasını sağlayın ve son olarak eşinizle sorunlarınızı konuşun ve kesinlikle iletişim eksikliği gelişmesine izin vermeyin.
 

Geciktirici spreylerin bazıları zamanla penisin uç tarafında hassasiyeti attırıp erken boşalmaya yol açar deniliyor. Ben ilişkiyi biraz daha uzatmak için ne yapmalıyım öyleyse? C.T. / Tekirdağ

Erken boşalma; istemsiz ya da denetimsiz boşalmadır. Tedavisi boşalma refleksi üzerinde denetim kazandırmayı amaçlayan cinsel terapidir. Geciktirici spreyler penisin derisinin duyarlılığını azaltarak cinsel uyarılmayı azaltır, boşalmayı çok az geciktirir, boşalma süresi uzamış görünür ama boşalmanın istemsiz bir refleks halinde ortaya çıkmasını engelleyemez. Aynı zamanda cinsellikten alınan hazzı da azaltır. Geciktirici spreylerin zamanla penisin uç tarafında hassasiyeti attırıp erken boşalmaya yol açtığı ise cinsel bir mittir, hurafedir. Ayrıca her erkeğin bazen erken boşalabileceğini unutmadan, aşağıdaki önerilere dikkat etmenizde fayda var: Erken boşaldığınızda her şeyi yitirdiğinizi düşünmeyin, önemli olanın partnerinizle birlikte olmak olduğunu ve her ikinizin de hoşuna giden bir şeyler yapabileceğinizi düşünün. Partnerinize karşı daima sağlıklı ve uyumlu düşünceler besleyin. Cinsel ilişkide kendinizi kanıtlamak zorunda hissetmeyin. İdrar yaparken kendinizi tutup bırakın, böylece aşk kaslarınızı kontrol etmeyi öğrenebilirsiniz. Cinsel ilişki sırasında hareketlerinize zaman zaman ara verin ve heyecanınızı yatıştırabilmek için dinlenin. Her gece yatmadan önce, kendinizi kontrol ettiğiniz uzun bir cinsel birleşmenin hayalini kurun, yapacağınız bu fantezi modellemesi, boşalmanın geciktirilmesini önceden planlamanızı kolaylaştıracaktır. Ön sevişme zamanını uzun tutun ve partnerinizin yeterince uyarılmasını sağlayın. Cinsel ilişki öncesi kasma-gevşeme ve nefes egzersizleriyle kendinizi rahatlatmaya ve gevşetmeye çalışın. İşe yarayacaktır.
 

33 yasındayım, bekârım, düzenli bir seks yaşamım yok, gecelik ilişkiler yaşıyorum ancak erken boşalma sorunu bunları kâbusa dönüştürüyor. Çözümü nedir? C.K. / Konya

Bekâr, düzenli, bir cinsel yaşantısı olmayan, sıkça günübirlik ilişkiler yaşayan, stresli ve gergin erkeklerde en sık görülen cinsel işlev bozukluğu erken boşalmadır. Cinsel arzuları normal olan erkeğin isteğinden önce boşalmasına erken boşalma denir. Çözümü ise cinsel terapi sürecine girmek için bir cinsel terapiste başvurmaktır. Cinsel terapi ile boşalma refleksi üzerinde istemli kontrol sağlamayı öğrenebilirsiniz. Ayrıca her erkeğin bazen erken boşalabileceğini unutmadan, aşağıdaki önerilere dikkat etmenizde fayda var: Erken boşaldığınızda her şeyi yitirdiğinizi düşünmeyin, önemli olanın partnerinizle birlikte olmak olduğunu ve her ikinizin de hoşuna giden bir şeyler yapabileceğinizi düşünün. Partnerinize karşı daima sağlıklı ve uyumlu düşünceler besleyin. Cinsel ilişkide kendinizi kanıtlamak zorunda hissetmeyin. İdrar yaparken kendinizi tutup bırakın, böylece aşk kaslarınızı kontrol etmeyi öğrenebilirsiniz. Cinsel ilişki sırasında hareketlerinize zaman zaman ara verin ve heyecanınızı yatıştırabilmek için dinlenin. Her gece yatmadan önce, kendinizi kontrol ettiğiniz uzun bir cinsel birleşmenin hayalini kurun, yapacağınız bu fantezi modellemesi, boşalmanın geciktirilmesini önceden planlamanızı kolaylaştıracaktır. Ön sevişme zamanını uzun tutun ve partnerinizin yeterince uyarılmasını sağlayın. Cinsel ilişki öncesi kasma-gevşeme ve nefes egzersizleriyle kendinizi rahatlatmaya ve gevşetmeye çalışın. Günübirlikte olsa birlikte olacağınız partnerinizle duygusal paylaşımlarda bulunarak seks öncesi arkadaşlık kurmaya çalışın. İşe yarayacaktır.
 

Biriyle beraberken boşalmam daha ilişkiye girerken gerçekleşiyor. Kalbim o anlarda çok çarpıyor. Mastürbasyon yaparken de kendimi kontrol etmeye, nefesimi düzenleyip geciktirmeye çalışsam da erken geliyor. Nasıl bir yardım almalıyım? H.U. / Adana

Erken boşalma erkeklerde en sık görülen ve en kolay tedavi edilebilen cinsel işlev bozukluğudur.
Cinsel arzuları normal olan erkeğin isteğinden önce boşalmasına erken boşalma denir. Erken boşalan kişi genellikle o an geldiğinde kendini tutamadığını söyler. Bunun arkasında her an yakalanma ve suçluluk duygularıyla yapılan mastürbasyonlar, ilişki içi çatışmalar, işle ilgili endişe ve kaygılar, erkeğin kişilik yapısı (narsisistik kişilik bozukluğu), gerginlik, huzursuzluk ve stres yatabilir. Bu nedenle cinsel terapi sürecine girmek için bir cinsel terapiste başvurmanız çok faydalı olacaktır. Çünkü cinsel terapi ile boşalma refleksi üzerinde istemli kontrol sağlamayı öğrenebilirsiniz. Ayrıca her erkeğin bazen erken boşalabileceğini unutmadan, aşağıdaki önerilere dikkat edebilirsiniz: Erken boşaldığınızda her şeyi yitirdiğinizi düşünmeyin, önemli olanın partnerinizle birlikte olmak olduğunu ve her ikinizin de hoşuna giden bir şeyler yapabileceğinizi düşünün. Partnerinize karşı daima sağlıklı ve uyumlu düşünceler besleyin. Cinsel ilişkide kendinizi kanıtlamak zorunda hissetmeyin. İdrar yaparken kendinizi tutup bırakın, böylece aşk kaslarınızı kontrol etmeyi öğrenebilirsiniz. Cinsel ilişki sırasında hareketlerinize zaman zaman ara verin ve heyecanınızı yatıştırabilmek için dinlenin. Her gece yatmadan önce, kendinizi kontrol ettiğiniz uzun bir cinsel birleşmenin hayalini kurun, yapacağınız bu fantezi modellemesi, boşalmanın geciktirilmesini önceden planlamanızı kolaylaştıracaktır. Ön sevişme zamanını uzun tutun ve partnerinizin yeterince uyarılmasını sağlayın. Son olarak partnerinizle sorunlarınızı konuşun ve kesinlikle iletişim eksikliği gelişmesine izin vermeyin.
 

Erken boşalmayı geciktiren ilaç gerçekten var mı?
S.Ö. / Artvin

Son yıllarda boşalma zamanının geciktirilmesinde bazı ilaçlardan faydalanılmaktadır. Başarısı %50 ile %60 arasında değişmekte olan ve sıklıkla depresyon tedavisinde kullanılan bu ilaçların çoğu; cinsel uyarılmayı geciktirici yan etkileri nedeniyle boşalma süresini uzatırlar. Ancak ilaç kesildiğinde boşalma süresi yeniden kısalabilir. Alkol, prezervatif (kondom) kullanılması, uyuşturucu pomatlar ve geciktirici spreyler de boşalma süresini az da olsa uzatabilir. Ama cinsel uyarılmayı azaltan, kişiye herhangi bir zararı dokunmayan ve etkinliği kullanım süresi ile sınırlı olan bu yöntemler; boşalmanın daha geç olmasına yardımcı olurken, istemsiz bir refleks halinde ortaya çıkmasına engel olamazlar. Ancak erken boşalma sorununu kalıcı olarak ortadan kaldırmanın tek yolu, cinsel terapi ile boşalma refleksi üzerinde istemli denetim sağlamayı öğrenmektir.
 

Doktor bey, Ankara"dan size yazıyorum. Sabah Gazetesi"nde köşenizi gördüm. Çok ilgimi çekti. Cinsel sorunları kime veya nereye danışacağımızı bilemiyoruz. Bu köşe bu anlamda çok iyi olmuş. Kimseye anlatamadığım cinsel bir sorunum var: 25 yaşındayım. 3 yıldır evliyim. Eşimi çok seviyorum. Evlenmeden önce hiçbir kadınla birlikte olmadım. Bu nedenle normalin ne olduğunu bilmiyorum. Ama ben cinsel ilişkiye girer girmez ilk dakikada boşalıyorum. Bu dertten kurtulmak için cinsel birleşme öncesi alkol alıyorum ama yine kendimi kontrol edemiyorum. İkinci birleşmede daha geç oluyor ama o da 2 dakika civarında. Ve her seferinde de ikinciyi yapamıyorum. Bu durum sanırım normal değil. Ne yapmalıyım? A.K. / Ankara

Erken boşalma, erkeklerde en sık görülen ve kolaylıkla tedavi edebildiğimiz bir cinsel işlev bozukluğudur. Erkeğin cinsel birleşme olmadan veya birleşmeden hemen sonra kısa bir zamanda boşalmasına erken boşalma diyoruz. Genellikle birleşmeden sonraki ilk 5 dakika içinde meydana gelen boşalmalar, erken boşalma olarak kabul edilir. Ancak burada önemli olan, erkeğin ne kadar sürede boşaldığından çok, boşalma refleksi üzerinde erkeğin istemli kontrolünün olup olmamasıdır. Boşalma denetimi araba kullanmaya benzer, bir kere öğrenildikten sonra bir daha kaybolmaz ve heyecan nedeniyle de bu boşalma denetimi kaybolmaz. Bazı ilaçların kullanımı, alkol alınması, lokal uyuşturucu kremlerin kullanılması, ardı ardına ilişki, prezervatif kullanımı uyarılmayı azaltarak boşalma süresini uzatabilir. Ancak bu yaklaşımlar boşalma refleksi üzerinde denetimi sağlamaz. Bu nedenle size cinsel terapi almanızı önereceğim. Bu sayede koşullar değişse de boşalma denetimi üzerinde istemli ve tam bir kontrol sağlayabilirsiziz.
 

37 yaşındayım ve 7 yıllık evliyim. İlişkiye girer girmez hemen boşalıyorum, kendimi tutamıyorum. Bununla ilgili olarak geciktirici spreyler kullandım ama hiç birinden sonuç alamadım. Genel sağlık problemim veya bildiğim herhangi bir ruhsal problemim de yok. Fakat bu iş eşime ve bana sıkıntı vermeye başladı, sık sık tartışır hale geldik. Eşimi seviyorum ve onu tatmin etmek istiyorum. Bana yardımcı olursanız ve yol gösterirseniz sevinirim. M.K. / Edirne

Erken boşalma; istemsiz ya da denetimsiz boşalmadır. Tedavisi boşalma refleksi üzerinde denetim kazandırmayı amaçlayan cinsel terapidir. Geciktirici spreyler penisin derisinin duyarlılığını azaltarak cinsel uyarılmayı azaltır, boşalmayı çok az geciktirir, boşalma süresi uzamış görünür ama boşalmanın istemsiz bir refleks halinde ortaya çıkmasını engelleyemez. Aynı zamanda cinsellikten alınan hazzı da azaltır. Her erkeğin bazen erken boşalabileceğini unutmadan, aşağıdaki önerilere dikkat etmenizde fayda var: Erken boşaldığınızda her şeyi yitirdiğinizi düşünmeyin, önemli olanın partnerinizle birlikte olmak olduğunu ve her ikinizin de hoşuna giden bir şeyler yapabileceğinizi düşünün. Partnerinize karşı daima sağlıklı ve uyumlu düşünceler besleyin. Cinsel ilişkide kendinizi kanıtlamak zorunda hissetmeyin. İdrar yaparken kendinizi tutup bırakın, böylece aşk kaslarınızı kontrol etmeyi öğrenebilirsiniz. Cinsel ilişki sırasında hareketlerinize zaman zaman ara verin ve heyecanınızı yatıştırabilmek için dinlenin. Her gece yatmadan önce, kendinizi kontrol ettiğiniz uzun bir cinsel birleşmenin hayalini kurun, yapacağınız bu fantezi modellemesi, boşalmanın geciktirilmesini önceden planlamanızı kolaylaştıracaktır. Ön sevişme zamanını uzun tutun ve partnerinizin yeterince uyarılmasını sağlayın. Cinsel ilişki öncesi kasma-gevşeme ve nefes egzersizleriyle kendinizi rahatlatmaya ve gevşetmeye çalışın. İşe yarayacaktır.