Cem KEÇE - ANKARA
Cem KEÇE - İSTANBUL

2002 Yılı Soruları ve Yanıtları 2


 

 

Ben 55 yaşında İstanbul'da yaşayan, eğitimli, sağlıklı yaşamı ilke edinmiş, sigara, içki hiç kullanmamış, düzenli spor yapan bir beyim. 30 yıllık evliyim ve 3 çocuğum var. Benim bundan 1 yıl öncesine kadar eşimle düzenli ve her gün olan bir cinsel yaşamımız vardı. Doktorların irsi olduğunu söyledikleri yüksek tansiyon nedeniyle 16 yıldır 2 değişik tansiyon ayarlayıcı ilaç kullanıyorum. Son 1 yıldır sertleşme sorunum var, hiçbir uyarıcı ilaç kullanmadım, bana bu konuda yardım edeceğinizi umuyorum.
B.A. / İstanbul

İlerleyen yaş, yüksek tansiyon gibi kalp ve damar hastalıkları, yüksek kolesterol, prostat hastalıkları, depresyon ve kullanılan bazı ilaçlar (tansiyon ilaçları vb) sertleşme sorununun nedenleri arasındadır. Erkeğin üç ay boyunca cinselliği arzuladığı halde cinsel ilişki sırasında yeterli sertliği sağlayamaması halinde sertleşme sorunu (iktidarsızlık) tanısı konulabilir. Sizin son bir yıldır devam eden bir sorununuz olduğu için öncelikle bir üroloji uzmanı hekime başvurmanızda ve cinsel check-up yaptırmanızda fayda var. çünkü sertleşme sorunu kader değildir ve tedavisi mümkündür. İlk aşamada ağızdan ilaç tedavisi, ikinci aşamada penis içi enjeksiyon tedavisi ve son aşama penis protezi seçenekleri tedavide denenebilir.
 

Evliliğimizin ilk yılından beri kocamı aldatıyorum ve bu erkeklerden her birini ikinci defa görmedim bile. Her seferinde bu son desem de bir türlü kendimi durduramıyorum. Eşimle birlikte seks yaparken diğerleri gözümün önüne geliyor ve o an panik yapmaya başlıyorum. Eşim çok şefkat dolu olduğu için beni anlayışla karşılıyor ve her seferinde daha çok mutlu olmam için elinden geleni yapıyor. Bu duruma son vermek istemiyorum ama eşimi de çok seviyorum. Sizce benim tedavi mi olmam lazım ya da eşimle mi bunu paylaşmalıyım?
A.K. / Antalya

Ailesinin, yaşının, sosyal konumunun ve psikolojisinin tam karşıtı bir davranışta bulunarak değişik erkeklerle cinsel ilişkiye girmeye ve aşırı seksüel istek duyma ile karakterize cinsel işlev bozukluğuna nemfomani denir. Kısaca kadında cinsel taşkınlık veya doyumsuzluğa varan aşırı seks düşkünlüğü demektir. Psikoseksüel bir bozukluktur. çocukluğun sevgisiz ve güvensiz bir ortamda yaşanmış olması, bazı ruhsal bozukluklar, kalıtım yani genetik faktörler, organik beyin hastalıkları ve iç salgı bezleri düzensizlikleri nemfomaniye yol açan nedenlerdir. çocuklukta bulamadıkları ruhsal ve bedensel sıcaklığı sürekli değişen eşlerde arayan nemfomanlar; gerçek doyumu bulamazlar, sürekli kendilerini kanıtlamak ve yeni erkekler fethetmek gereksinimi duyarlar. Bu nedenle size tavsiyem en kısa zamanda cinsel terapi sürecine girmek için bir cinsel terapiste başvurmanızdır.
 

25 yaşında erkeğim. Şu ana kadar 3-4 kez bayanlarla cinselliği yaşadım, daha doğrusu yaşadığımı sanıyordum. Yaklaşık 3 sene önce bir ürologa gidip tüm testleri yaptırdım ve olumsuz bir sonuç çıkmadı. Normalde herhangi bir sertleşme sorunu yaşamıyorum (mastürbasyon yaparken) fakat tam cinsel birleşme sırasında sertleşme sorunu yaşamaya başladım. Şu ana kadar ön sevişme sonrası hiç karşı cinsle birleşme yaşayamadım. Bunun en başlarda heyecandan olabileceğini düşünüyordum ancak dikkat ettim herhangi bir heyecanlanma olmuyor. Bende erkek vajinusmus hastası mıyım?
G.K. / Zonguldak

Mastürbasyon yaparken yaşanmayan ama tam birleşme sırasında ortaya çıkan sertleşme sorununda tamamen psikolojik faktörler etkilidir ve sabah sertleşmesi vardır. Her erkek zaman zaman böyle bir sorun yaşayabilir ama bu durum süreklilik kazanırsa bir sorun olarak algılanmalıdır. çünkü sevişme sırasında penis hep aynı sertlikte kalmaz, sertleşme azalır, kaybolur, yeniden oluşur, bu normal bir durumdur. Kişinin sosyal yaşamındaki bozulmalar, aşırı çalışma, yanlış ve eksik cinsel bilgiler, cinsellikle ilgili her şeyin ayıp ya da günah sayılması, iyi konsantre olamama, depresyon, hamile bırakma ve AIDS gibi hastalıkları kapma korkusu, reddedilme, başaramama korkusu, stres ve aşırı heyecan bu tür bir iktidarsızlığın önemli psikolojik nedenleri arasında sayılabilir. Vajinismus kadınlarda görülür ve cinsel ilişkiye girme korkusu ön plandadır. Rahat olun, siz erkek vajinismus hastası değilsiniz, böyle bir kavram tıpta yok. Size tavsiyem öncelikle cinselliği bedensel bir haz olarak yaşayın, bunu sınav gibi görmeyin. Cinsel ilişkiyi birleşme ve orgazmdan ibaret değil duyusal ve bedensel hazzın paylaşılması olarak görün. Penisin sertleşmesinin sevişmenin odak noktası olmaması gerektiğini unutmayın. Cinsellikle ilgili her şeyi partnerlerinizle konuşun ve onun sevişmeye daha aktif katılmasını, penisinizi doğrudan temas ile uyarmasını sağlayın. İlişki öncesi nefes ve gevşeme egzersizleri ile gevşeyin ve rahatlayın. Partnerinize nelerden hoşlandığınızı ya da hoşlanmadığınızı söyleyin, ön sevişmeye önem verin. Temizliğe dikkat edin, duş alıp yatağa girin ve cinsel ilişki için ortamın uygun olmasını sağlayın. Ama sorun çözümlenmezse bir cinsel terapiste başvurmaktan çekinmeyin.
 

Ben 16 yaşında bir erkek çocuğum. Sorunum kadın kıyafetleri giymek ve kadınlığın nasıl bir şey olduğunu merak etmek. Evde ailem yok iken annemin giysilerini giyip, makyaj yapıp birilerine görünme hissi oluşuyor. Ve balkon veya cama çıkıp bu arzumu da gerçekleştiriyorum. Tulum, mini etek, külotlu çorap, bikini, mayo, mayo kini, g-string ve tanga giymeyi çok seviyorum. Ancak erkeklerden hiç hoşlanmıyorum. Aksine kızlara ilgim var. Eşcinsel miyim, biseksüel miyim veya ben tam olarak nasıl biriyim?
S.B. / Düzce

Karşı cinsin eşyalarını kullanmaktan, karşı cinsin giydiği kıyafetleri giymekten, ait olmak istediği cinsin davranışını sergilemekten zevk alan kimselere travesti denir. Hem erkek hem de kadın için geçerli bir durumdur, herhangi bir cinsel yönelimi ifade etmez ve fetiş bir durum söz konusudur. Bu durumda kişinin cinsel yönelimi heteroseksüellik de olabilir homoseksüellik de. Yalnızca karşı cinsiyetten kişilere karşı cinsel ve duygusal yakınlık duyanlara heteroseksüel, kendi cinsine yönelenlere homoseksüel (eşcinsel) hem karşı cinse hem de kendi cinsine yönelenlere ise biseksüel denir. Gay ise eşcinsel erkektir. Gerçek travestiler vücutlarında hiçbir fiziksel deformasyon yapmazlar, oldukları gibi kalırlar ve kızlardan hoşlanabilirler. Karşı cinse geçme arzuları yani transeksüel eğilimleri yoktur. Yaşadıklarınızı anlamlandırmak ve arkasında yatan dinamikleri ortaya çıkarmak için cinsel terapi sürecine girmenizde fayda var.
 

Borsacıyım, işim çok stresli olduğu için çoğu zaman antidepresan kullanıyorum. Buda son aylarda sertleşme sorununa yol açtı. Daha 34 yaşındayım. Bu ilacı mı bırakmalıyım yoksa cinsellikle ilgili bir ürologdan yardım mı almalıyım?
D.T. / İstanbul

Aşırı stres ve sonrasında antidepresan ilaçların kullanılması sertleşme sorununun nedenleri arasındadır. Erkeğin üç ay boyunca cinselliği arzuladığı halde cinsel ilişki sırasında yeterli sertliği sağlayamaması halinde sertleşme sorunu (iktidarsızlık) tanısı konulabilir. Sizin son aylarda antidepresan ilaç kullanmanızdan sonra başlayan bir sorununuz olduğu için öncelikle ilacı kesmenizde, ardından stresle başa çıkma becerisi kazanmanızda ve sorunun devamında bir üroloji uzmanı hekime başvurmanızda fayda var. çünkü sertleşme sorunu kader değildir ve tedavisi mümkündür.
 

Ben 14 yaşındayım penisimin boyu daha da uzayacak mı ve de günde 3-4 kere mastürbasyon yapıyorum ama bunların ailem tarafından öğrenilmesi beni tedirgin ediyor. Sizce ne yapmalıyım bu alışkanlıktan vazgeçmek için? Şimdiden teşekkürler.
E.K. / Gaziantep

Çocuklukta sıkça kullanılan "pipisi büyüdü mü?", "göster amcana pipini" vb. konuşmalarının etkisiyle erkeklerin cinsellikte sabit fikir haline getirdiği konuların başında penis boyu gelir. özellikle genç erkeklerin en yaygın iki takıntısı penislerinin boyu ve mastürbasyon ile ilgilidir. Penisin gelişimi genellikle 18 yaşına kadar sürse de asıl büyüme 15 yaşına kadar tamamlanır. Penis boyu ortalama 14 cm olmakla beraber 10-18 cm arası penisler biz cinsel terapistler tarafından normal boyutlarda kabul edilmektedir. Penisin genelde boşalma oluncaya kadar, ellerin yardımı ile uyarılması anlamına gelen mastürbasyon ise; kişinin kendi kendini cinsel doyuma ulaştırmasıdır. Aşırıya kaçılmadığı sürece sağlık açısından bir problem teşkil etmez ve zararlı bir şey değildir. Kişinin rahatlamasına ve kimseye zarar vermeden cinselliği yaşamasına yardımcı olduğu içinde doğaldır. Woody Allen'ın dediği gibi; mastürbasyonu küçümsemeyin, mastürbasyon çok sevdiğiniz biriyle seks yapmaktır. Ancak 14 yaşındaki bir ergen neden sık mastürbasyon yapar? öncelikle bu doğaldır, hormonların etkisiyle ergen cinselliğini ve kendini keşfetmek ister. Ayrıca ergen evinde ailesiyle sağlıklı bir iletişim kuramıyorsa, kendi kimliğine saygı duyulmuyorsa,  sosyal anlamda kendini geliştirememişse, yalnızsa ve enerjisini boşaltacak aktiviteler yapamıyorsa sık mastürbasyona yönelebilir. Bu açıdan kendinizi, ailenizle ve toplumla ilişkilerinizi yeniden gözden geçirmenizde fayda var.
 

Hamilelik döneminde seks yapmak çocuk sağlığını tehdit eder mi? Yapılırsa nasıl gerçekleşmeli ki çocuk zarar görmesin? Bu konuda çiftlere (erkeklere ve bayanlara ) ne tavsiye edersiniz? Hamilelik döneminde bazıları anal seksi tercih eder ne dersiniz?
G.U. /Ankara

Hamilelik sırasında seks yapma isteği; genellikle birinci üç ayda azalır, ikinci üç ayda artar ve üçüncü üç ayda ise yine düşüş gösterir. Normal bir hamilelik sırasında seks yapmak çocuk sağlığını olumsuz etkilemez. Rahat olun. Ancak herhangi bir anda beklenmeyen bir kanamanız olduğunda, daha önceki hamileliğinizin ilk üç ayında düşük ya da düşük tehlikesi geçirdiyseniz, şu anda bir düşük tehlikeniz varsa, erken doğum veya riskli erken doğum deneyiminiz varsa, şu anda erken doğum belirtileriniz varsa, plesenta adını verdiğimiz anne ile bebek arasındaki bağlantıyı sağlayan dokunuz normal yerleşimi yerine rahminizin üst kısmına yerleşmişse ve birden fazla bebek bekliyorsanız cinsel ilişkide bulunmanız doğru bir davranış olmayabilir. Bu durumda cinsel birleşme söz konusu olmadan birbirinize yine de yaklaşabilirsiniz. Ama bu konudaki tek sözü düzenli kontrollerinizi yapan jinekologunuzun söylemesi gerektiğini asla unutmayın. Hamilelik döneminizde çift olarak cinsel ilişkinizi sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeniz için; kadının eşinin üzerine oturduğu pozisyon ya da erkeğin yandan yaklaşması pozisyonu gibi yeni pozisyonlar deneyin, seksi duygu ve dokunma yoğunluğu içersinde yaşamaya çalışın, aklınıza kötü düşünceler getirmeyin, olumlu düşünün, anne-baba olma duygusunun ilişkiniz üzerinde yaratabileceği gerginliği fark edin, her türlü sorunu açıkça konuşun ve yaratıcı olun. çünkü sevişmek, bedensel olarak doğuma iyi bir şekilde hazırlanmanıza yardımcı olacaktır. Birçok hamile kadında klitoris büyüdüğü ve uyarılma daha çabuk gerçekleştiği için anal seksi tavsiye etmem.
 

Ben 29 yaşında bir gencim, eşimle birleşme sürem bana göre uzun geliyor (15 dakikayı geçiyor) bu da aşırı sulanmaya sebep oluyor ve cinsel organımı daha az hissetmeye ve daha az zevk almaya başlıyorum, süre uzayınca eşimde yoruluyor bu da benim konsantremi bozuyor. Tedavi olmalı mıyım?
M.E. / Adana

Kadınlarda cinsel uyarılma düzeyi arttığında; karın içi ve cinsel organlar çevresindeki kasların ritmik kasılmaları ve buna eşlik eden zevkli duyumlardan ibaret olan boşalma daha kolay oluşur. Kadınların boşalmasının tetiğini her zaman klitorisin çektiği için eşinizin klitoris uyarısına ağırlık verin ve yorulmadan boşalmasına yardımcı olun. Eşinizin cinsel konulardaki bilgisizliği veya yanlış cinsel inanışları boşalmayı oluşturacak uygun ve yeterli uyarıyı aldığı halde kendisinin cinsel açıdan yanıtsız olduğunu düşünmesine yol açmış olabilir. Onunla cinselliği ve beklentilerinizi açıkça konuşun. Sevişme sırasında herkes için ideal olan bir boşalma süresi söylemek mümkün değildir. Normal ilişki süresi penis vajinada iken 5 dakika ve üstüdür, ideali ise 5 ila 15 dakika arasıdır. Bu açıdan bakıldığında tedavi olmanıza gerek yok, eşinizin kendi bedenini ve cinsel tepkilerini öğrenerek boşalması ve cinselliği bir görev gibi görmemesi için sabıra ve zamana ihtiyacınız var. Ayrıca geç boşaldığını düşünen erkeklerin de derin kaygıları olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Kendinizi rahat bırakın, kontrolü kaybetmekten korkmayın. Bu durumda kendinizi gevşetme veya rahat bırakma egzersizlerini denemeniz size yardımcı olacaktır. Ancak cinsel ilişkide en önemli şey uyumdur. Eşinizle bu uyumu yakalayamazsanız bir cinsel terapiste başvurmaktan çekinmeyin.
 

Mastürbasyon yaptığımda yanma oluyor. Bu bir sorun mu?
D. H./ Şanlıurfa

Mastürbasyon sırasında veya sonrasında yanma olması, idrar yolunu döşeyen mukozadaki aşırı kanlanmaya, yeterli sıvı almamanıza, mastürbasyonun hızına ve şiddetine bağlı olarak meydana gelebilir. Ayrıca idrar yolları enfeksiyonlarında, sık yapılan ve uzun süren mastürbasyonlarda da yanma ve kanama görülebilir. Rahat olun, endişe etmeyin, bol sıvı alın, sık ve uzun süre mastürbasyon yapmayın.
 

Ben 21 yaşında bir delikanlıyım penisim boyu fazla büyük olduğundan cinsel ilişkide bulunamıyorum. Sizce bunun için estetik yaptırmalı mıyım?
H.A. / Hatay

Cinsel ilişki için penisin yeterli sertliğe ulaşması ve ilişki süresince bu sertliğini boşalma oluncaya kadar sürdürebilmesi önemlidir. Gençler, cinsellik konusunda arkadaş ve yakınlarından duyduklarına, medya ve internet ortamında izlediklerine göre kaygıya kapılabiliyorlar ve cinsel ilişkide bulunmada zorlanabiliyorlar. Penis boyunuza ve cinsel ilişkiye yükleyeceğiniz yanlış anlamlar cinselliğinizi sınırlandırabileceği için, penis estetiği yaptırmayı düşünmeden önce, penis boyunuzun normal sınırlar içerisinde olup olmadığına bakmalısınız. Penis boyu ortalama 14 cm olmakla beraber 10-18 cm arası penisler biz cinsel terapistler tarafından normal boyutlarda kabul edilmektedir. Penisin boyundan ziyade işlevinin önemli olduğunu hatırlatıp, penis boyunuzla barışık olmanızı ve bu durumdan utanmamanızı tavsiye ederim. çünkü "penisimin boyu fazla büyük takıntısı" ilerideki cinsel yaşantınızı olumsuz etkileyecek ve cinsellikten aldığınız hazzı azaltacaktır. Ayrıca penis boyu ile barışık olmayan bir erkeğin, ierken boşalması veya sertleşme sorunları yaşaması sık rastlanan bir durumdur. Penisinizin boyu normal sınırların üzerinde ise estetik yaptırmak yerine, size ve partnerinize rahatsızlık vermeyecek pozisyonları tercih etmeniz daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Ben 12 yaşında bir çocuğum. Her gün seks içeren videolar izliyorum ve sonra mastürbasyon yapmak istiyorum. Fakat dinsel unsurlar beni zorluyor. Ne yapmalıyım?
G.Ş. / Tekirdağ

Penisin genelde boşalma oluncaya kadar, ellerin yardımı ile uyarılması anlamına gelen mastürbasyon; kişinin kendi kendini cinsel doyuma ulaştırmasıdır. Aşırıya kaçılmadığı sürece sağlık açısından bir problem teşkil etmez ve zararlı bir şey değildir. Kişinin rahatlamasına ve kimseye zarar vermeden cinselliği yaşamasına yardımcı olduğu içinde doğaldır. Kendini ve cinselliğini keşfetme sürecinde olan bir ergen için en kolay tatmin yöntemidir. Ancak mastürbasyon iki tarafı keskin bıçak gibidir. Dinsel unsurların neden olduğu suçluluk duygularıyla ve her an yakalanma korkusuyla yapılırsa erkeği bilmeden erken boşalmaya programlayabilir. Bu nedenle size tavsiyem; doğru ve doğal cinsel bilgileri içermeyen seks videolarını izlemeyin. Bu durum mastürbasyon yapma isteğinizi arttırdığı gibi, ruhsal ve cinsel sağlığınıza zarar verebilir ve cinsel beklentilerinizin farklılaşmasına yol açabilir. çünkü her şeyin aşırısı zararlıdır.
 

42 yaşında nişanlı bir kadınım. Nişanlımla öpüşürken hiç zevk almıyorum. Heyecanlanmadığım içinde karşılık veremiyorum. Acaba hormonlarımla ilgili olabilir mi?
A.Y. / Ordu

Kadınlarda cinsel uyarılma bozukluğu sık görülen cinsel işlev bozukluklardan biridir. Hormonsal bozukluklar, beden şekli ile ilgili kaygılar, uygun ve arzulanan bir cinsel partnerin olmaması veya partner ile ilgili olumsuz düşünce ve hisler, katı dini ve ahlaki inançlar, cinsel ilişkide bulunmayı bir suç veya günah olarak algılama, sosyal durum, ileri yaş, stresli meslekler, cinsellikle ilgili kültürel normlar, yeterli özgüveninin olmaması, cinsellikle ilgili önceki olumsuz deneyimler ve cinsel travmalar, göç veya taşınma gibi önemli yaşam olayları, cinsellik dışındaki alanlarda iyi bir ilişkisinin olmaması, anksiyete ve depresyon gibi birçok neden cinsel uyarılma bozukluğuna yol açabilir. Size tavsiyem nişanlınıza yönelik dikkatinizi arttırın, yazılı veya görsel erotik materyallere karşı daha ilgili olun, cinsel içerikli fanteziler kurun ve derinlere bastırdığınız cinsel etkinliklerle ilgili arzularınızın farkında olmaya çalışın, nişanlınızla öpüşürken veya sevişirken dokunmanın verdiği hazza odaklanın. Bu şekilde başarı elde edemezseniz hormon testleri yaptırıp genel bir jinekolojik muayeneden geçtikten sonra, nişanlınızla birlikte bir cinsel terapiste başvurmaktan çekinmeyin.
 

25 yaşındayım ve cinsel olarak kendi cinslerime de (erkeklere) ilgi duyuyorum. Bu cinsellik anlamında olmasa dahi, hem kızlar hem erkeklere ilgim var. Yaşadığım bir kaç olay da bazı erkeklerin kendisi bayan olarak görüp erkeklerle cinsel ilişkiye girme eğilimini gördüm. Ben kendimi bayan olarak görmeyerek hem kızlara hem de erkeklere ilgi duyuyorum. Açıkçası bir çıkmazdayım ilerde evlensem dahi karımı bir erkekle aldatmak korkusu var. Ne yapabilirim?
F.Y. / Malatya

Yalnızca karşı cinsiyetten kişilere karşı cinsel ve duygusal yakınlık duyanlara heteroseksüel, kendi cinsine yönelenlere homoseksüel, hem karşı cinse hem de kendi cinsine yönelenlere ise biseksüel denir. Toplumdaki genel kanının aksine, biseksüel bir erkeğin aynı anda hem bir erkekle hem de bir kadınla cinsel olarak ilgili olması gerekmez. çünkü birçok biseksüel erkek cinsel olarak yalnızca bir eşle aktif olmayı seçebilir, uzun dönemli ve tekeşli ilişkileri olabilir. Bu nedenle gerçekten sevdiğiniz ve cinsel olarak size çekici gelen bir bayanla evlendiğinizde onu bir erkekle aldatma korkunuz zamanla ortadan kalkacaktır. Bununla birlikte biseksüel düşünce, duygu ve fantezilerinizin normal olup olmadığına ilişkin yoğun kaygılarınız olabileceği gibi; cinsel yöneliminizden dolayı utanma, toplumdan dışlanma ve damgalanma, şiddet görme, cinsel tacize uğrama gibi sorunlarınızda olabilir. Bu durumda bir cinsel terapiste başvurmaktan çekinmeyin. çünkü cinsel terapi ile benliğe yabancı biseksüellik değiştirilebilir. Esas olan biseksüel kişinin değişime olan inancı ve isteğidir.

35 yaşında bekâr bir kadınım. Dönem dönem 2 aydan uzun sürmeyen cinsel perhizler yapıyorum. Son bir yıldır  perhizdeyim. Bu sürenin biraz daha uzaması ilerleyen yıllarda cinsel hayatımı bitirir mi?
L.K. / İzmir

Cinsel ilişkiye dönem dönem ara vermek, cinsel enerjiyi ve isteği üst noktalara taşıyabilir. Bu yolla kendinize cinselliği özletmek ve kendinizi yeniden baştan çıkarmanın zevkini yaşamanız için de imkân tanımış olabilirsiniz. çünkü cinsel perhiz sonrası hafif bir dokunuş bile sizi cinsel hazza ulaştırabilir. Ancak cinselliğe ayrıcalık katmak için pek çok çiftin uyguladığı cinsel perhiz; bekâr ve cinsel yönden aktif bir kadın için uzun bir süre olursa baskı, stres, endişe ve kaygı yaratabilir ama cinsel hayatınızı bitirmez, rahat olun. Eşimle cinsellik dâhil her konuda anlaşıyoruz. Ancak ben son günlerde daha fazla aktifim. Sürekli fanteziler kuruyorum ve eşimin de buna katılmasını bekliyorum. O bazen işten yorgun geldiğini söyleyerek reddediyor?

Cinselliğin her gece yaşanması erkekleri yorar mı?
G.F. / Burdur

Kendisine bakan, eşine bağlı, cinselliğin hayatında ön planda olduğunu kabul eden, fantezileri olan ve gerektiğinde eşine de yardımcı olacak biçimde davranan bir kadın, cinsel anlamda istediğini eşinden alabilir ve her gece seks yapabilmesini sağlayabilir. çünkü bilinenin aksine seks; erkeklerin dinlenmesine yardımcı olan ve vücudu zinde tutan en faydalı egzersizlerden biridir. Cinselliğin her gece yaşanması erkekleri yormaz ancak boşalmak ve bunun ardından vücuttaki gerginliğin azalması erkekleri fiziksel olarak rahatlatabilir, gevşetebilir. çünkü boşalma sırasında ve sonrasında erkeğin ve kadının salgıladığı hormonlar rahatlama, gevşeme ve dinlenme isteği uyandırabilir. Ayrıca eşinize seksten önce bir fincan kahve içirebilirsiniz, her sabah düzenli vitamin almasına yardımcı olabilirsiniz. Kafein ve vitaminler; beyni ve vücudu zinde tutar ve cinsel duyguları harekete geçirebilir. Ek olarak eşiniz eve geldiğinde ona dantelli iç çamaşırlarınızla kahve servisi yapma fantezisi de kurabilirsiniz. Birçok erkek seks yaparken nefesini tutar, düzenli nefes alıp vermez ya da beslenmesine, egzersizlerine dikkat etmez. Bu da beynine az oksijen girmesini sağlar ve sonuçta erkekte yorgunluk hissi uyandırabilir. Eşiniz yorgun olduğunu bahane ederek sizinle sevişmekten kaçıyorsa herhangi bir sağlık problemi de olabilir, onu cinsel check-up yaptırması için uyarabilirsiniz.
 

Eşimle aramızda 15 yaş fark var. Ben bunun her ne kadar sorun olmadığımı söylesem de o beni mutlu edemediğini ve zaman zaman başka bir erkeğinde katılacağı bir cinselliği öneriyor. Sizce bu cinsel hayatımızı daha da tehlikeye sokmaz mı?
D.S. / Adana

Cinsel fantezilerinde genellikle hayatlarında hiç denemedikleri şeyleri hayal eden ve kendini cinsel anlamda yetersiz bulan erkekler; zamanla fantezilerini gerçekleştirme sürecine girebilirler, buna eş paylaşımı da dâhildir. çiftler aralarındaki iletişime, kendilerini cinselliğe ve yeniliklere açık hissetmelerine göre gerektiğinde cinsel fantezilerini gerçekleştirebilirler. Bunda amaç sevilen kişiyi incitmeden, monotonlaşan ilişkiyi daha iyiye götürmektir. Ancak eş paylaşımı ilişkinizi geri dönülmez bir yola sokabilir, sıkıntı verici bir sürecin başlangıcı olabilir ve beraberinde boşanma da dâhil birçok sorunu getirebilir. Bu nedenle cinsel fantezilerin gerçeğe dönüştürülmesinin şart olmadığı akılınızdan çıkarmadan, eşinizle yaşadığınız sorunları bir cinsel terapiste başvurarak çözme yoluna gidebilirsiniz.
 

35 yaşındayım, 8 yıllık evliyim. 1 çocuk babasıyım. Ben çıplak olmayı ve kendimi göstermeyi çok seviyorum. Değişik bahaneler yaratarak hastane, masaj ve spor salonu, yüzme havuzu, plaj vb. yerlerde yanlışlıkla olmuş gibi veya farkında olmamış gibi kendimi teşhir etmekten, kendimin izlenildiğini bilmekten aşırı derecede haz alıyorum. Bu bir rahatsızlık mı?
S.O. / çorum

Cinsel organlarını başkalarına göstererek cinsel haz ve doyum sağlamaya teşhircilik denir. çocukken "hadi oğlum göster amcana pipini" cümlesiyle yaratılan kültürel koşullanmalar teşhirciliğin çoğunlukla erkekler arasında rastlanmasının nedenlerinden biridir. Teşhircilik hayvanlarda olduğu gibi insanlarda da cinsel eylemi başlatan davranışlardan biridir. Ancak iki kişi arasında yaşanan cinsel ilişki kapsamında yer almadığı sürece bu davranış, biz cinsel terapistler tarafından cinsel sapma olarak değerlendirilir. özgürlük ve cesaret kavramlarıyla sıkça karıştırılabilen teşhircilik; genellikle tehlikesiz olmasına karşın ?kurban? adını verdiğimiz teşhire maruz kalanlar tarafından bazen tehdit edici olarak algılanabilir ve fiziki şiddet ya da cinsel saldırıyla sonuçlanabilir. Bu nedenle zarar görmeden teşhircilikten kurtulabilmeniz için bir cinsel terapi sürecine girmenizde fayda var. çünkü kurbanın yaşadığı şok ve şaşkınlıktan tahrik olma; cinsel karmaşanın, ciddi bir kişilik ve davranış bozukluğunun göstergesi olabilir.
 

4 hafta önce kapalı prostat ameliyatı oldum. 6 hafta cinsel ilişki yok dediler ama bitime iki hafta kala ihtiyaç hissetmeye başladım, başlasam zararı olur mu?
O. B. / Samsun

Prostat hastalıklarında cerrahi tedaviler, hali hazırda en etkin tedavi yöntemi olarak yerini korumaktadır. Ancak ameliyat sonrası ilk 6 hafta cinsel ilişki tavsiye edilmez. Bu süreç zedelenen dokuların tamiri ve olumsuz bir tecrübe yaşamamanız için gereklidir. Zarar görmemeniz için bu yasağa uymanızda fayda var.
 

Bizim 2,5 senelik mutlu bir beraberliğimiz var, ikimizde 22 yaşındayız. İlk kez 1 yıl önce kız arkadaşım benle ilişkiye girdi. İlk zamanlar her şey normaldi fakat şimdi cinsel ilişkiye girdiğimiz zaman kız arkadaşım kendini çok kötü hissediyor hatta ağlamaya başlıyor. Açıklaması kendini çok kötü hissediyor ve içinden bir şey kopuyormuş gibi olmak. İlişkiyi zaman zaman o başlatıyor ama yinede bunlar yaşanıyor. İkimizde ilişkiden soğumaya başladık. Tedavi mi olmamız gerek yoksa onun için ilaç yeterli olur mu?
M.E. / Adana

Ülkemizde genç kızlar için evlilik öncesi cinsel birleşme oranı yirmi yıl öncesine göre her geçen gün artmaktadır. Bunda cinsel özgürleşme atmosferi kadar; evlilik yaşının  yükselmesi, medya, Türk aile yapınsın zedelenmesi ve doğum kontrol yöntemlerinin gelişmesi etkili oldu. Kız arkadaşınızın kendini çok kötü hissetmesi, ağlaması ve içinden bir şeyler kopuyormuş gibi olması; aktif cinsel yaşama hazır olmadan ve zihinsel olgunluk düzeyine ulaşmadan başlamasından kaynaklanabilir. çünkü cinselliğin bedensel ve ruhsal yönlerinin bütünleştirilmesi; kültürel, dinsel, sosyal ve ailesel değer yargılarının etkisindedir. Kız arkadaşınızın zamana ve onu anladığınızı görmeye ihtiyacı var. Ona sevginizi daha çok gösterin, değer verin, endişe, kaygı ve sevinçlerini paylaşın, ilişkinizin sorumluluğunu üstlenin ve en önemlisi de cinsel yaşamın ağırlığını kaldırmasına yardımcı olun.
 

Yaklaşık 10-11 yaşlarında bir ameliyat geçirdim yumurtanın teki penisin yukarısında kalmıştı ameliyatla onu aşağıya aldılar. Şuan 20 yaşındayım ve ileride evlendiğim zaman çocuk sahibi olmamda bir sorun yaratır mı?
C.A. / Konya

İnmemiş yumurta (testis), erkek çocuklarda fark edilmeyen en riskli hastalıklardan biridir. çünkü sağlıklı sperm üretimi için yumurtaların ısısının, vücut ısısından 1.5-2 derece daha düşük olması gerekir. Yumurtaların torbalarına inmemesi durumunda ise vücut ısında kalan spermler bozulur. Bu da ileride çocuk sahibi olmayı engelleyebilir. Bu nedenle inmemiş yumurtanın tanısının konulması ve erkenden tedavi edilmesi çok büyük bir önem taşır. Bu ciddi sorun sadece çocuk sahibi olamamak değildir, inmemiş ve vücutta kalmış olan yumurtalarda, gelişme çağında veya sonrasında tümör çıkma olasılığı da vardır. İnmemiş yumurtanın tedavisi ne kadar erken yaşta yapılırsa yukarıda bahsettiğim olumsuzluklar da o kadar azalacaktır. Yaş ilerledikçe risk artar. Sizin ameliyatınız gecikmiş. 1 yaşından sonra ameliyat olmanız gerekirdi. Gecikme çocuk sahibi olamama riskinizi her geçen yıl artırdığı için, bir üroloji uzmanına başvurarak test yaptırmanızda fayda var.
 

25 yaşındayım ve bekârım. Kendi isteğimle herhangi bir şekilde boşalmıyorum. Bu yüzden daha önceleri uykuda boşalıyordum şimdi uykuda da boşalmamaya başladım. Acaba  boşalmamaktan kaynaklanan bir  hastalığa mı yakalandım.
ö.G. / Kayseri

Erkeklerin katı dini inançları ve cinsel mitler nedeniyle mastürbasyon yaparak boşalmaması, uykuda boşalmalarına yol açabilir. Ancak zamanla cinselliğe karşı sergilenen katı tutumlar bilinçdışı bir ketlenmeyi de beraberinde getirerek uykuda bile boşalmama durumunu ortaya çıkarabilir. Geç boşalmanın bir türü olan bu durum çok nadir görülen cinsel işlev bozukluklarından biridir. Sizde hiçbir şekilde boşalma olmuyorsa, bir cinsel terapiste başvurmanızda fayda var.
 

1993 doğumlu 14 yaşında 1.80 boyunda, 80  kg ağırlığında bir oğlum var. Gözlemlediğime göre henüz ergen olmadı. Boy uzaması, tüylenme, ses kalınlığı gibi evrelerini tamamladı ama dediğim gibi tam ergen olmadı. Ne yapabilirim? ürologa götürmem gerekir mi?
D.M. / Antalya

Çocuğun cinsel olgunluğa geçişinin bir göstergesi olan ergenlik; halk arasında delikanlılık olarak bilinir, yaşamın en zor ve karmaşık dönemlerinden biridir. Erkeklerde ergenlik belirtileri 9-14 yaşları arasında (ortalama 12 yaş) başlar. Yumurtalar ve penis boyutları büyür, sakal, bıyık bölgesinde ve genital bölgelerde kıllanma meydana gelir ve erkek tipi kas gelişimi olur. Ergenliğin erkeklerde 14 yaş tamamlandığı halde başlamaması durumunda ise gecikmiş ergenlikten bahsedilebilir ve çoğunlukla boy kısalığı da vardır. Sizin oğlunuzun boyu uzun ve ergenlik belirtileri tam. Rahat olun. çok yakında boşalma yaşayacaktır. Ama 3 ay içinde endişeleriniz ortadan kalkmaz ise bir çocuk endokrinolojisi uzmanına götürmenizde fayda var.
 

Ben 18 yaşında bir gencim. Bir arkadaşım "penisinde kil çıkan erkekler kısır olur" dedi. Benim de penisimde kıl çıkıyor ve artıyor acaba öyle bir şey olabilir mi ?
A.G. / Kastamonu

Kısırlık erkekte kadının yumurtasını dölleyecek miktarda ve yetenekte sperm olmaması durumudur. Kısırlıkla ilgili sorunlar, büyük bir çoğunlukla yapılan sperm tahlilinden anlaşılabilirse de, bazı durumlarda özel tetkikler gerekebilir. Hormonsal nedenler, genetik-ailevi nedenler, geçirilmiş iltihabi hastalıklar ve ameliyatlar, doğumsal anormallikler, kanal tıkanıklığı, varikosel, eroin, morfin gibi maddelerin kullanımı, vücut geliştirme çalışan insanların doping için aldıkları maddeler, çevresel, kimyasal etkenler gibi çok çeşitli nedenlerden dolayı erkeklerde kısırlık ortaya çıkabilir. Ama peniste kıl çıkması erkelerde kısırlığa yol açmaz, bu çok sık karşılaştığımız cinsel mitlerden biridir. Rahat olun ve cinsel mitleri kafanıza takmayın.
 

Eşimle ilişkilerimiz çok düzenli değil. Kendisi cinsel hayatımızdan şikâyetçi olmadığını söylüyor ama benim tereddütlerim var. Benim cinsel organım yaklaşık 12 cm. ve erken boşalma yaşıyorum. Eşime çok yeterli bir cinsellik yaşatamadığımı düşünüyorum. Eşime yapay cinsel organ alsam tepkisi ne olur? Bir erkeğin eşine  yapay cinsel organ alması karşısında eş ne düşünür? Yoksa bu evliliğimizi bitirir mi?
M.A. / Ankara

Eşinize çok yeterli bir cinsellik yaşatamadığınızı ve bu nedenle de yapay penis almayı düşünmeden önce, penis boyunuzun normal sınırlar içerisinde olup olmadığına bakmalısınız. Erekte penis boyu ortalama 14 cm olmakla beraber 10-18 cm arası penisler normal boyutlarda kabul edilmektedir. Penis boyu ile barışık olmayan erkeğin erken boşalması veya sertleşme sorunları yaşaması sık rastlanan bir durumdur. Size tavsiyem; endişelerinizi eşinizle paylaşın, penis boyunuzla barışık olun, ön sevişmeyi uzun tutun, klitoris uyarısına ağırlık verin, gerekirse erken boşalma ve penis boyu takıntısı için bir cinsel terapisten yardım alın. Ama hala eşinizi tatmin edemediğinizi düşünüyorsanız; yapay penisle ilişkinize renk katabilirsiniz. Ancak bu sizin ve eşinizin ortak tercihi olmalıdır. Aksi takdirde evlilik ilişkinizde çatışmalar yaşayabilirsiniz.
 

Ben 12 yıllık evli ve yurt dışında yaşayan 37 yaşında 2 çocuk babasıyım. Eşimle sevişirken onun başka birisiyle seks yapışını düşünmek, konuşmak, anlatmak aşırı derecede zevk veriyor. Eşime ilk başlarda bu şekilde konuşurken soğuk karşılar, "böyle bir şey kesinlikle söz konusu olmaz" dese de zamanla belki benim bu şekilde konuşmamdan hoşlandığımı görmesiyle veya kendisinin de bu şekilde fantezileri konuşmaktan hoşlanmasıyla artık rahat konuşur olduk. Güya normalde muhafazakâr bir yapıya sahip bir aile olmamıza rağmen yatak odasında bu şekildeki uç şeylerden zevk alıyor olmamız normal mi?
H.K. / Hollanda

Kişinin kafasında cinsel coşkuyu arttıracak nitelikte bir takım hayaller canlanmasına cinsel fantezi diyoruz. Cinsel fantezi kurmak; her istenilenin gerçekleştirilemediği gerçek dünyada, dozunda kaldığı sürece, cinsel istekleri tatmin için gidilebilecek en masum, en zararsız ve en güzel yollardan biridir. Erkekler cinsel fantezilerinde genellikle hayatlarında hiç denemedikleri veya deneyemeyecekleri şeyleri hayal ederler, buna eş paylaşımı veya eşi bir başkasıyla sevişirken hayal etme fantezileri de dâhildir. Yani cinsel fantezilerin konusu genelde kişinin normal yaşantısına aykırıdır. Ancak hayalde canlandırılan şey, gerçek hayatta bunu istemek anlamına gelmez. Eyleme geçmedikten sonra eşler arasında yaşananlar ve kurulan fantezilerin paylaşımı onların kişisel tercihi olarak değerlendirilmelidir. çiftler aralarındaki iletişime, kendilerini cinselliğe ve yeniliklere açık hissetmelerine göre gerektiğinde cinsel fantezilerini paylaşılabilirler. Bunda amaç sevilen kişiyi incitmeden, monotonlaşan ilişkiyi daha iyiye götürmektir. Ancak cinsel fantezileri paylaşmak geri dönülmez bir yola girmeyi de beraberinde getirebilir. çünkü eşle paylaşılan bir fantezi artık kişinin olmaktan çıkar, çiftin önünde sıkıntı verici bir sürecin başlangıcı da olabilir ve kişi bir daha onu asla geri alamaz. Bu nedenle cinsel fanteziler paylaşılırken çok hassasiyet gösterilmeli, cinsel fantezilerin paylaşılmasının veya gerçeğe dönüştürülmesinin şart olmadığı akıldan çıkarılmamalıdır. Sonuç olarak eyleme geçirilmediği sürece cinsel fanteziler zararsızdır ve cinselliğe renk katan doğal durumlardır. Ayrıca cinsel fanteziler cinsel uyarılma sağlamak, haz duymak ve orgazm olabilmek için zorunlu olduğunda, tekrarlayıcı bir yapıya büründüğünde, sabit bir düşünce veya davranışa dönüştüğünde cinsel sapkınlık söz konusu olabilir.
 

Yaklaşık 3 senedir aktif seks hayatım var. Şimdiye kadar 6 kişiyle beraber oldum ancak bir kere bile orgazm olamadım. Sadece oral seksle olabiliyorum. Bu durum psikolojik mi, tedavi olmam gerekir mi?
T.N. / Samsun

Kişi sürekli ya da yineleyici bir biçimde, yoğunluğu ve süresi yeterli bir cinsel birleşme sırasında boşalamaz, ancak ilişki sırasında ya da sonrasında yapılan oral seksle veya mastürbasyonla boşalırsa buna boşalma yetmezliği veya geç boşalma denir. Erkeklerde orgazm bozukluğu sınıflamasında yer alan bu durum; aşırı kontrollü, takıntılı ve mükemmeliyetçi kişilik, cinsel konuların tabu olduğu, baskılı ve katı kuralların olduğu ailede yetişme, başaramama korkusu, güven eksikliği, travmatik cinsel yaşantılar, çok sık mastürbasyon yapma, mastürbasyona alışma, partnere duyulan kızgınlık, partnere adanmışlık korkuları, tek taraflı doğum kontrol kararı gibi, çoğunlukla psikolojik nedenlerden meydana gelir. Ayrıca erkeklerin bütün gece sürdürme ve iki tarafın birlikte orgazm olması gerektiği mitleriyle tüm kadınlara yetebilecekleri düşünceleri geç boşalmaya neden olabilir. Prostata yönelik ameliyatlar, parkinson hastalığı, aşırı alkol alımı ya da kan şekerinin yüksekliği ve bazı ilaçlar da bu soruna yol açabilir. Saydığım bu nedenler sizde varsa tedavi olmalısınız. Geç boşalma için yapılan cinsel terapide iki temel prensip mevcuttur. Bunlar vajina içine boşalmaya karşı hassasiyetin ilerleyici olarak giderilmesi ve boşalamama takıntısından uzaklaştırma ile eş zamanlı olarak uyarıdır.