Cem KEÇE - ANKARA
Cem KEÇE - İSTANBUL

2003 Yılı Soruları ve Yanıtları 2


Ben 11 yıllık evli bir bayanım. Cinselliği de en üst seviyede yaşıyorum. Fakat tek sorunun boşalamamak ya da boşaldığımı anlamamak. Bu beni çok huzursuz ediyor. Tedavisi var mı?
J. B. / Muğla

Hem bedensel hem de ruhsal olarak algılanan zevk anına orgazm denir. Ancak kadın orgazmına erkekte olduğu gibi gözle görülebilir bir boşalma eşlik etmez. Bu durum pek çok kadının kafasını karıştırır, fakat bedensel tepkilerini anlamlandırabilen her kadın orgazm olup olmadığını bilir. Yeterli süre ve uygun biçimde klitorisin uyarılmaması ve kısa süren bir ön sevişme en sık rastlanan nedenlerdir. Kadın cinsel organları içinde en duyarlı bölge klitoristir ve kadın orgazmında çok önemlidir. Ayrıca cinsel isteksizlik, bedensel veya ruhsal hastalıklar, erken boşalma ve sertleşme sorunu gibi eşle ilgili sorunlar, kullanılan ilaçlar, günlük yaşam olaylarının etkileri, çiftlerin kültürel ve ailesel farklılıkları ve daha birçok neden orgazm sorunu yaratabilir. Orgazm olamama biz cinsel terapistlerin sık rastladığı bir durumdur. Rahat olun. Orgazm sorunları ve bozukluklarının tedavisinde öncelikle; orgazm olamamayı takıntı haline getirmemek, cinsel ilişki sırasında orgazmı cinselliğin en önemli amacı ve tek hedef olarak görmemek çok önemlidir. Çünkü bu yanlışlar cinsellikten alacağınız haz duygusunu azaltacak ve ironik olarak orgazma ulaşmanızı engelleyecektir. Ayrıca ön sevişmeye yeterince vakit ayırma, erojen bölgelerin daha fazla uyarılması, Kegel egzersizleri yapma ve aşk oyunlarına yer verme gibi bir dizi önlem alınabilir. Ancak eşinizle bu sorunun üstesinde gelemezseniz, çağdaş ve yeni yöntemleri uygulayan bir cinsel terapiste başvurmanızda fayda var.


Yaklaşık 15 yıl önce pantolonla uyuya kalmamdan dolayı penisimde eğrilik oluştu. Prezervatif kullanılması artmasına neden olabilir mi? Birde kadınlar için penisin eğriliği ne derece önemlidir?
H.T. / Aydın

Peniste pantolonla uykuya dalmaktan dolayı eğrilik oluşması geçicidir ve hemen düzelir. Prezervatif kullanılmasının da penis eğriliğine yol açtığı düşüncesi cinsel bir mittir yani hurafedir. Bilinenin aksine kadınlar penisin eğriliğiyle, boyuyla veya kalınlığıyla ilgilenmezler. Onlar için önemli olan ilk önce duygularının ve ardından bedenlerinin uzun uzun okşanması, ardından da yeterli klitoris uyarısıyla birlikte penisin en az 5 dakika ve üzerinde vajinada kalmasıdır. Yani önemli olan erkeğin işlevidir. Bu işlevlerini yeterince yapamayan bir erkek kendinde kusur arama sürecine girer ve zamanla bu düşüncesini kadınlarda paylaşmaya başlar. Ayrıca penis kişiden kişiye farklılık gösteren biçimlerde olabilir, sağa veya sola hafif eğrilikler gösterebilir. Penisin sağa veya sola eğriliği, abartılı olmadığı sürece normaldir. Ama pek çok erkek sertleşmiş durumdaki penisini erkeklik gücünün göstergesi olarak kabul ettiğinden dolayı bu durumdan kaygılanır. Peki ne kadar eğrilik normaldir, ne kadarı bir anormallik veya sakatlık olarak görülmelidir? Eğer eğrilik cinsel ilişki kurmayı engelliyor, ilişki sırasında kişiye veya partnerine acı veriyorsa bu bir üroloji uzmanı tarafından tedavi edilmesi gereken bir sorundur.


Ben 17 yaşında bir gencim ve zamanımın birçoğunu bilgisayar başında geçiriyorum. Seks konusunda birçok yabancı uyruklu kızla tanıştım ve onlarda bu konuda rahat davrandıklarından son günlerde en ufak bir şeyde benim penisim sertleşiyor ve cinsel ilişkiye hazır hale geliyor. Ne yapmalıyım?
F.E. / Mersin

Cinsel işlevleri normal olan genç ve bekâr bir erkeğin, güzel kızlarla seksten konuşması, kendi kendine uyarılması, coşkulanması ve ardından penisinin sertleşmeye başlaması normal ve doğal bir durumdur. Ayrıca ergenlikte hormonsal değişiklikler, cinsel tepkilerde büyük bir artışa yol açarak yersiz penis sertleşmelerine yol açabilir. Çünkü erkekler düşünerek, bakarak ve dokunarak uyarılabilirler. Rahat olun. Var olan gerginliğinizi düzenli ve aktif bir cinsel yaşama kavuşana kadar mastürbasyon yaparak azaltmaya çalışın.


3 yıllık evliyim ve kariyerli bir işim var. Benim sorunum ince çoraplı bayanlarla ilgili. İnce çorap giyen bayanları görünce uzun uzun bakma ihtiyacı hissediyorum. Eşim de giyiyor ama giyen herkes ilgimi çekiyor. Bu bir rahatsızlık mıdır, eğer öyleyse nasıl kurtulabilirim?
K.K. / İstanbul

Fetişizm, bir objeye ya da vücudun bir kısmına karşı duyulan ve yineleyici bir biçimde ortaya çıkan aşırı cinsel ilgidir. En yaygın olarak bilinen türleri ayak, el, boyun, çorap ve ayakkabı fetişizmidir. Ülkemizde Cinsel Tıp Derneği"nin yaptığı bir araştırmaya göre her 100 kişiden 5"nin fetişist olduğu tahmin edilmektedir. Toplumsal etmenler, yetişilen aile ortamı ve etkilenilen yaşam olayları kişinin cinsel tercihlerini şekillendirir. Bu nedenle insan doğasının ve değer yargılarının kabul ettiği cinsel uyarım ve cinsel objeler dışında uyarılabilen kişiler de olabilir. Cinsel uyarı ve tatmin aracı olabilen fetişizmin normal cinsel yaşamı etkilememesi durumunda problem yoktur ve herhangi bir bozukluk olmadığı için bir tedavi de söz konusu değildir. Ancak ince çoraplar gibi fetiş objeler, kişinin cinsel uyarılma ve orgazmı için bir zorunluluk oluşturmuşsa, bir takıntı halini almışsa; bu durum, Amerikan Psikiyatri Birliğinin parafililer başlığı altında sınıflandırdığı cinsel obje seçimindeki bir sapkınlıktır. Klinik acıdan belirli bir sıkıntıya, toplumsal, mesleki alanlarda ya da önemli diğer işlevsellik alanlarında bozulmaya neden olursa tedavi gerektirebilir. Uzun zamanda ve zor düzelen inatçı bozukluklar olan parafililerin tedavisi, tecrübeli bir cinsel terapistin yapacağı cinsel terapidir.


Bugüne kadar cinsel ilişkide bulunmama rağmen test sonucunda bende bakteriyel vajinoz tespit edildi. Bu nasıl mümkün olabilir?
E.L. / İzmir

Hiç cinsel ilişkide bulunmamanıza rağmen bakteriyel vajinoz; vajinanızdaki farklı bakteri türleri arasındaki dengenin değişmesiyle ve genital hijyeninizin bozulmasıyla ortaya çıkabilir. Çünkü normal olarak vajinanızda çoğunlukta olması gereken, floranızın doğal bileşeni olan ve sizi enfeksiyonlara karşı koruyan laktobasil bakterilerinizin yerine, gardnerella vajinalis gibi organizmaların sayısında artış olmuş olabilir. Buda sıklıkla cinsel etkinlikler yoluyla bulaşan bakteriyel vajinozun cinsel olarak aktif olmayan genç kızlarda görülmesini açıklar. Mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durum olan bakteriyel vajinozun en sık görülen belirtisi, balık kokusunda süt gibi, sarı-gri renkli, kötü kokulu bir akıntıdır.


Ben sertleşme sorunu yaşadığımı sanıyorum, yaşım 32. Yaş nedeniyle mi yoksa çok fazla mastürbasyon yapmamdan mı kaynaklanabilir? Böyle bir sorunu eşsiz nasıl aşabilirim?
M.K. / Şanlıurfa

Sertleşme fonksiyonunun yaşlandıkça doğal olarak azaldığına inanan erkekler zamanla kendini doğrulayan kehanet gibi bu sorunla yüz yüze gelebilirler. Peniste 3 ay boyunca cinsel birleşme kurmaya yetecek kadar sertleşme olmuyorsa, bunu sertleşme sorunu olarak kabul ediyoruz. Cinsel yaşamı boyunca geçici sertleşme güçlükleri yaşamayan erkek yok gibidir, rahat olun. Ancak 32 yaş kendi başına sertleşme sorunlarına neden olmaz. Neden mastürbasyon konusundaki yanlış düşünceleriniz, mastürbasyon yaptığınız ortamın uygunsuzluğu, cinsel mitler (cinsellikle ilgili yanlış inanışlar, hurafeler), düzenli bir partnerinizin olmayışı, diğer sağlık koşullarınız, kullandığınız ilaçlar, başarısızlık korkusu ve olumsuz yaşam biçiminiz gibi normal kan akışını değiştiren konular olabilir. Sertleşmenizin kalitesiyle ilgilenmek yerine mastürbasyon yaparken kendi cinsel yanıtlarınızı gözlemlemeden duygularınıza odaklanmanızı, sertleşme sorunlarınızın nedenlerini kavramanız için cinsel bilgilerinizi arttırmanızı ve gerekirse bir check-up"tan geçmenizi öneririm. Bu süreç içinde sertleşme sizin istediğiniz anda olmayabilir, ancak rahat olursanız kendiliğinden sertleşmeniz gerçekleşecektir.


Ben 22 yaşındayım çok fazla orgazm oluyorum hata oturduğum yerde dahi olabiliyorum. Partnerim karşımda olunca bunun bir sakıncası var mı? Bir de ben bakireyim ama partnerimle seks yapmak istiyorum ama o kabul etmiyor daha sonra üzülürsün psikolojin bozulur ve beni sevmekten vazgeçersin diye yaşamak istemiyor, yaşı benden büyük. Sizce beni arzulamıyor mu, beni kendine denk görmüyor mu?
A.T. / Gaziantep

Duygularınızı tüm samimiyetinizle ortaya koymanıza rağmen partnerinizin sizi ret etmesi sizi bir hayli kırmış ve yaralamış olabilir. Ancak cinsel ilişki iki kişinin ortak rızası ile yaşanmalıdır. İstemediği halde partnerinizi ilişkiye zorlamanız doğru değildir. Partnerinizin bu şekilde davranmasının ardında; evlilik öncesi ilişkiye sıcak bakmaması, yaşayacaklarınızı içinize sindiremeyeceğinizi düşünmesi ve ilişki sonrası için korkuları ve endişeleri yatıyor olabilir. Bu sizi arzulamadığı veya sizi kendisine denk görmediği anlamına gelmez. Partnerinizle açıkça konuşun, ona değer verdiğinizi ve sevdiğinizi hissettirin, rahat olmasını ve varsa endişelerini sizinle paylaşmasını isteyin. Açık yüreklilikle endişelerinizi anlatın. Ancak ilk cinsel deneyimler genç kızlar için çok önemlidir, bu nedenle gerçekten sevdiğiniz ve güvendiğiniz bir erkekle yaşamanızı tavsiye ederim. Aşırı orgazm olmanın veya partnerinizin karşısında otururken orgazm olmanızın bir sakıncası yoktur, cinsel arzularınızın çok olduğu anlamına gelir, abartılacak veya utanılacak bir durum değildir. Genç ve cinsel birleşme yaşamamış bir kız için doğal ve normal bir durumdur. Ancak cinsel dürtülerinizi bastırmak için cinsel birleşmeye partnerinizi zorlamak doğru bir tercih olmayacaktır. Sadece cinselliğe dayanan ilişkilerin uzun sürmediğini ve bu durumun sizi çok kırabileceğini de unutmayın. Ama kararı partnerinizle birlikte siz vereceksiniz.


2 yıldır aktif cinsel hayatı da paylaştığım nişanlımdan beni aldatması üzerine ayrıldım. Onun diğer birliktelik yaşadığı kişiler nedeniyle cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı şüphelerim oluştu. Doktora gittiğimde ne tür ne tür test veya tahlil istemeliyim?
H.Ş. / İstanbul

Erkekte meni, kadında vajina sıvısı mikrop taşıyabildiği için, cinsel yolla bulaşan hastalıklarda en sık görülen bulaşma yolu korunmadan yaşanılan cinsel ilişkilerdir. Cinsel ilişkide bulunulan kişi sayısı aldatma nedeniyle arttıkça hastalık alma tehlikesi de artar. Bu nedenle bir hekime başvurmanız ve aktif bir hayatı paylaştığınız nişanlınızın başka partnerlerinin olduğundan bahsetmeniz doğru bir yaklaşım olacaktır. Ardından hekiminizin önerdiği kan, idrar tetkiklerini yaptırmanız ve jinekolojik bir muayene olmanız gerekir. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların çoğu tedavi edilebilir, rahat olun.


23 yaşında İstanbul"da yaşayan bekâr bir erkeğim. Öncelikle dini kuralların dışına çıkmadan bu yaşa gelen birine evlilik öncesi ilişki önerir misiniz?
A.K. / İstanbul

Önceleri bir erdem olarak görülen bekâret; cinselliği doyurmaya dayalı kültürün egemen olduğu günümüzde tartışma konusu yapılmış ve eski önemini yitirmeye başlamıştır. "Herkes şimdi yaparken ben neden beklemeliyim?" düşüncesi ağrırlık kazanmış ve cinselliğin insan doğasının doğal bir parçası olduğu görüşü hâkim olmuştur. Evlilik öncesi seks, başta AIDS olmak üzere cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanma riskini ve gebe bırakma ihtimalini arttırır, ruhen hazır olmayan katı dini inançları olan erkeklerde duygusal bunalımlara, güvensizliğe, pişmanlığa ve boşluk duygusuna neden olabilir. İslam dininde ise; evlilik dışı ilişkiler yasaklandığı için evlenmemiş bir erkeğin bakir olması istenir. Bu nedenle kendi iç dünyanıza ve vicdanınıza göre bu kararı siz vereceksiniz.

Ben 19 yaşında genç bir delikanlıyım. Benim sorunumsa seks yaparken bu sürenin 2 saati bulması, benim hiç bir zevk alamamam ve boşalamamam. Bazen boşalmayı mastürbasyon aracılığıyla sağlıyorum acaba bunun nedeni ne olabilir?
E.T / Antalya

Çok sık rastlanmayan bir cinsel sorun olan geç boşalma; erkeğin cinsel etkinlikler sırasında hiç boşalamaması veya geç boşalması durumudur. Başaramama korkusuna, güven eksikliğine, travmatik cinsel yaşantılara, cinsel konuların tabu olduğu, baskılı ve katı kuralların olduğu ailede yetişmeye, aşırı kontrollü, takıntılı ve mükemmeliyetçi kişiliğe, belli bir şekilde mastürbasyona alışmış olmaya, suçluluk duygusu içinde veya başka güçlü negatif duygularla cinsel ilişkiye başlamaya, pasif-agresif davranış biçimlerine, partnere karşı duyulan kızgınlık hislerine, tek taraflı doğum kontrol kararı gibi öğrenilmiş bir davranışa, çok sık mastürbasyon yapmaya ve mastürbasyona alışmaya bağlı olarak gelişebilir. Geç boşalan erkekler genel hayatlarında da oldukça kontrollü yaşamaya çalışırlar. Ayrıca erkeklerin bütün gece sürdürme ve iki tarafın birlikte orgazm olması gerektiği mitleriyle tüm kadınlara yetebilecekleri düşünceleri geç boşalmaya neden olabilir. Aşırı alkol alımı ya da kan şekerinin yüksekliği ve bazı ilaçlar da bu soruna yol açabilir.


15 yaşındayım ve hormon tedavisi görüyorum. Her gün en az 3 kez mastürbasyon yapıyorum. Sizce bunun zararı olur mu?
T.M. / Diyarbakır

Hormon tedavilerinin bunalım ve sıkıntı yarattığı gerçeğini göz önünde bulundurursak, günde en az üç kez mastürbasyon yapmanızın nedeni anlaşılabilir. Kişinin kendi kendine cinsellik yaşaması veya cinsel doyuma ulaştırması için yaptığı bir eylem olan mastürbasyonu, bunalım ve sıkıntınızı gidermek amacıyla, arzu ettiğiniz sürece ve hissettiğiniz sıklıkta yapabilirsiniz. Bir zararı yoktur.


Ben 3 yıllık evli bir kadınım. Cinsel ilişkiyi yaşarken tek bir pozisyondan boşalıyorum ve tatmin oluyorum. Bir pozisyon dışındaki tüm pozisyonlardan zevk almayıp sıkılıyorum ve çabuk bitmesi için eşime rica ediyorum. Bu yüzden eşimin istediği değişik pozisyon ve fantezilerine cevap veremiyorum. Eşimin benden soğumasını hiç istemiyorum. Tüm pozisyonlardan zevk alıp mutlu olabilmem için bana önerilerde bulunur musunuz?
Y.G. /Tokat

Cinsel pozisyonlar hakkındaki yanlış inanışlar, endişe ve korkular kişinin haz duyma kapasitesini sınırlayabilir. Çocukluk yıllarında, ergenlik döneminde veya ilk cinsel deneyimler sırasında, herhangi bir nedenden ötürü belli cinsel pozisyonlara karşı korku beslemiş bir kadın; bu sıkıntılı duyguları üzerinden atamadığı için büyük bir olasılıkla başarılı olamayacak ve boşalamayacaktır. Ancak bu korkular genellikle basit ve yüzeyseldir. "Bu gecede o pozisyonun dışında birleşmemiz olursa asla boşalamam" gibi bir kaygı, birçok kadının geçici olarak boşalamamasına yol açmıştır. Kendinizi iyi analiz edin ve rahat olun. Boşalmayı hedef haline getirmeden anın tadını çıkarmaya çalışın. Eşinizle birbirinize ilgi ve sevginizi ifade edin. Çünkü cinsellik, sevgi, şefkat, beğenilme, arzulanma ve cinsel haz alıp verme gibi bileşenlerden oluşur. Buna karşılık, kaynakları ve nedenleri daha derin korku ve kaygı duygularınız varsa bir cinsel terapiste başvurmaktan çekinmeyin.
 

Ben ergenlik dönemine girdiğimde dikkatimi çekmişti. Yumurtalıklarımdan biri aşağıda, biri yukarıdaydı. Acaba bu bana gelecekte sorun oluşturur mu, özellikle çocuk sahibi olmak için?
S.P. / Mardin

Normal olarak yumurtalar (testisler) torbadayken biri aşağıda biri hafif yukarıda durur. Ayrıca biri diğerine göre büyüklük olarak da hafif bir farklılık gösterebilir. Ancak biri diğerine göre belirgin olarak daha büyük ise varikosel gibi yumurtalık hastalığı olabilir. Ayrıca yumurtalıklardan birisi yukarıda yani vücutta kalmış diğeri torbada ise inmemiş testis hastalığı vardır. Böyle bir sorun çocuk sahibi olma durumunuzu etkileyebilir. Çünkü inmemiş olan testis nedeniyle vücutta bazı toksik maddeler salgılanır ve bu maddeler torbada olan testis üzerinde de olumsuzluklar yaratarak üreme fonksiyonunu bozabilir. İnmemiş testislerden, gelişme çağında veya sonrasında tümör çıkma olasılığı da vardır. Bir üroloji uzmanına muayene olarak durumu açıklığa kavuşturabilirsiniz.


Ben Ankara' da yaşayan 50 yaşında, 18 yıl önce görücü usulüyle evlenip 3 yıl sonra  eşinden ayrılmış dul bir beyim. Özel bir şirkette çalışmaktayım. Ailemle beraber yaşamaktayım. Toplumun çoğunluğunun asgari ücret gibi komik bir rakamla  yaşamaya mecbur edildiği bir  ortamda insanlar nasıl mutlu olabilir zil takıp oynayabilir ki? Size sorum ben bu ortam içersinde nasıl mutlu olabilirim? Karşı cinsle nasıl sorunsuz bir  ilişki kurabilir,  mutlu  bir  beraberlik  yaşayabilirim?
T.D. / Ankara

Hayatta her zaman sıkıntılar var olacaktır, dün de vardı, bugünde olacak, yarında. Bu durumu olduğu gibi kabul edip, kendinizle barışık olun. Kimseyi suçlamayın, gülün, gerçekçi olun ve size bahşedilen hayatın güzelliklerini yaşayın. Asırlar boyunca, şairler, yazarlar, filozoflar ve ruh bilimciler mutluluğun sırrını keşfetmeye çalıştı. Çünkü mutsuzluk, insanoğlunun vebalarından biridir. Karşı cinsle sorunsuz bir ilişki yaşamanızın da, mutlu olmanızın da sırrı; hazır olduğunuzda en çok değişim istediğiniz noktadan başlamak, deneme yanılma metodu ile hayatı yaşamak ve kendi şartlarınızda "ben nasıl mutlu olabilirim?" diye kafa yormaktır. Ama asla "falan gibi olmazsam, ben mutlu olamam" demeyin. Mutluluk insanların hayata bakış açısına ve hayattan beklentilerine göre değişebilir ve mutluluğu yakalamak hiçte zor değildir, yeter ki görmesini ve dokunmasını bilin. Doğada var olan her olay cinsellik gibi insanın mutluluğu içindir. Bazen bir çocuğun gülüşü, bahçede açan çiçek, güneşin her gün yeniden doğuşu, sevgiliyle yağmurda ıslanmak, denizin maviliği, uzayıp giden sonsuz gökyüzüdür mutluluk. Bu yazıyı okuduğunuzda mutlu ve güzel bir cinsel hayatınız olduğuna dair bir hayal kurun, bu hayale yürekten inanın. Gerginliğinizi karşı cinse yansıtmamaya çalışın ve belli bir seviyeye geldiğinizde yeniden karşı cinse ilgi duymaya radarlarımızı açın. Size yapılan hataları affedin, bir orman gibi kardeşçesine, bir ağaç gibi tek ve hürcesine yaklaşımıyla insanlarla iyi ilişkiler kurun.


17 yaşında ilk cinsel birlikteliğimi yaşadım ve çok sık olmasa da cinsel birlikteliğimiz oldu (aynı partnerle) ve 21 yaşımda bu kişi ile evlendim. 1 yıl evli kaldık. Ben hiç orgazm olmadım. Aradan 5 yıl geçti ve şimdi bir erkek arkadaşım var. Eşimden sonra ilk defa bu kişi ile birlikte oluyorum fakat ben hiç orgazm olamıyorum. Bu sorunu nasıl çözebilirim veya nereye başvurabilirim?
P.İ. / İstanbul

Hiç orgazm olamama, yalnızca mastürbasyon ile orgazm olup cinsel partnerle girişilen etkinliklerde orgazm olamama ve cinsel birleşme ile orgazm olamama şeklinde orgazm sorunlarının değişik tipleri vardır. Cinsel ilişki sırasında orgazmı bir hedef olmaktan çıkaran her kadın organik bir sorunu yoksa kendi bedenini bir başkasının bedeniyle paylaşarak haz almayı yani orgazm olmayı öğrenebilir. Çünkü her kadın, kendisine haz alma izni verdiğinde, uygun şekilde ve yeterli süre uyarıldığında orgazm olabilir. Ancak sorunun düzelmesi kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Eşinizin veya sevgilinizin orgazm olabilmeniz için gerekli koşulları sağlamak için çaba göstermemesi, yetiştirilme tarzınız, yaygın tabularınız, sosyo-kültürel yasaklamalar, işiniz, aşırı dinsel inançlar, cinsel bilgisizlik, kendi cinsel organlarınızı yeterince tanımıyor olmanız, eşinizin veya sevgilinizin var olan erken boşalma gibi cinsel sorunları, içinde bulunduğunuz ortam ve mastürbasyon deneyimsizliğiniz çözüme giden yolda önem arz eder. Erkekler çok kısa sürelerde orgazm olabilirlerken kadınlar için orgazm olabilme süresi çok daha uzundur. Bu süre bir yandan sizin ilişkiye ruhsal ve fiziksel olarak ne kadar hazır olduğunuzla, öte yandan ilişkide klitoris gibi duyarlı bölgelerinizin ne kadar uyarıldığıyla ilgilidir. Yani orgazm olabilmeniz için direkt klitoris uyarısı gerekiyor olabilir. Bu nedenle klitoral olarak en iyi uyarılabileceğiniz sizin üstte eşinizin veya sevgilinizin altta olduğu ilişki pozisyonunu seçmenizi, önsevişme dönemini uzun tutmanızı, meme uçları, kulak arkaları, bacakların iç yüzleri gibi erojen bölgelerinizin daha fazla uyarılmasını istemenizi ve varsa penis boyu takıntınızı terk etmenizi öneririm. Ayrıca cinsel fantezi kurabilir veya yardımcı erotik materyaller kullanabilirsiniz. Yukarıdaki önlemlerle orgazm olamama probleminizi gideremezseniz bir cinsel terapiste başvurmaktan çekinmeyin.


Erkek arkadaşım 47 yaşında. Bana geç boşalma sorunu olduğunu ve daha önce cinsel terapi gördüğünü söyledi. Bir arkadaşım bu sorunun fazla ve değişik partnerlerle seks yapmaktan kaynaklanabileceğini söyledi. Erkek arkadaşımın sorunu hala devam ediyor. Gerçeği nasıl öğrenebilirim?
A.K. / İstanbul

Çok sık rastlanmayan bir cinsel sorun olan geç boşalma; erkeğin cinsel etkinlikler sırasında hiç boşalamaması veya geç boşalması durumudur. Başaramama korkusuna, belli bir şekilde mastürbasyona alışmış olmaya, suçluluk duygusu içinde veya başka güçlü negatif duygularla cinsel ilişkiye başlamaya, pasif-agresif davranış biçimlerine, eşe duyulan kızgınlık, tek taraflı doğum kontrol kararı gibi öğrenilmiş bir davranışa bağlı olarak gelişebilir. Geç boşalan erkekler genel hayatlarında oldukça kontrollü yaşamaya çalışırlar. Bu sorun fazla ve değişik partnerlerle seks yapmaktan kaynaklanmaz. Rahat olun. Tedavisi diğer cinsel işlev bozukluklarına göre daha karmaşıktır, daha uzun sürer ve başarısı yüksek değildir. Cinsel terapinin deneyimli ve daha önce bu tür vakalar almış bir cinsel terapist tarafından yürütülmesi gereklidir. Ayrıca tedavi için düzenli bir cinsel yaşamın mümkün olduğu bir eş zorunludur. Bu nedenle eşinizi olduğu gibi kabul edin, tedavisine yardımcı olun ve rahatlatmaya çalışın.


Ben 26 yaşındayım. İlişkiye girmek üzere olduğum bayanla ön sevişme aşamasında herhangi bir sıkıntı yaşamıyorum. Ancak iş tam cinsel temasa geldiğinde bir anda sertliğini yitiriyor ve tekrar sertleştirmek epey bir vaktimi alıyor. Tabi bu sertleştirme süreci, sertleşir sertleşmez boşalmayla da sonuçlanabiliyor. Sonra da, zaten cinsel ilişkiye girememiş olmanın moral bozukluğuyla iyice performanstan düşüyor. Bu nasıl bir sorundur?
M.M. /Kayseri

Peniste 3 ay boyunca cinsel birleşme kurmaya yetecek kadar sertleşme olmuyorsa, bunu sertleşme sorunu olarak kabul ediyoruz. Sevişme sırasında iş tam cinsel temasa geldiğinde sertleşme kayboluyor ve uzun zaman geri gelmiyorsa; cinsel açıdan yeterince uyarılmıyor olabileceğiniz gibi, sertleşme refleksine ilişkin kaygılarınız da olabilir. Ön sevişmeyi uzatarak, sertleşmeyle değil sevişme ve cinsel hazla ilgilenerek, penisin sertleşmesini sevişmenin odak noktası yapmayarak, partnerinizin sevişmeye daha aktif katılımını destekleyerek ve doğrudan penis uyarısını arttırarak sertleşme kıvamının daha fazla olması sağlanabilirsiniz. Ayrıca sevişme sırasında partnerinizin davranışları ve ona karşı hislerinizde sertleşme sorununa neden olabileceği için, partnerinizle olan ilişkinizi de gözden geçirmenizde fayda var.


Eşimin pubik bölgesinde ve testislerinin derisinin üzerinde iki hafta öncesinde aniden küçük et benleri oluştu, toplam 20-30 tane vardır. Önce sivilce zannetmiş ve sıkmaya çalışmış sonradan anladık ki adeta minicik et parçaları, et benleri. Kendisi en son iş seyahatindeyken tüylerini jiletle keserken kanadığını ondan olabileceğini söylüyor ama ben başka biriyle beraber olduğunu ve cinsel yolla bulaştığını düşünüyorum. Bende şuan sorun yok ama ilerleyen yıllarda bir sorun çıkar mı?
Ö.E. / Konya

Bahsettiğiniz ve et benleri olarak ifade ettiğiniz, Human Papilloma Virus - HPV denilen bir virüsün neden olduğu cinsel yolla bulaşan hastalıklardan birisi olan genital siğile benziyor. Erişkinlerde cinsel ilişki ve direkt temas ile bulaşan bu hastalık; genital bölgede et beni tarzında kabartılarla ortaya çıkmaktadır. Ancak olağanüstü bulaşıcı bir virüs olan HPV"nin bulaşması için tam bir cinsel ilişki yaşanması gerekmeyebilir, virüs taşıyan bir apış arası bölgesinin başka bir kişininkine temasıyla ciltten cilde mikroskobik yırtıklar ve sıyrıklar vasıtası ile geçebildiği gibi umumi tuvaletlerden bile bulaşabilir. Bu nedenle eşinizi hemen suçlamayın. Ancak en kısa zamanda bir hekime başvurarak muayene olmanızda ve gerekli testleri yaptırmanızda fayda var. Çünkü uzun vadede bazı hücrelerin kontrolsüzce çoğalma özelliği kazanmasına yol açabilen HPV; bu hücrelerin bulunduğu dokularda kanser oluşumu riskini de beraberinde getirmektedir. Ayrıca HPV virüsü taşıyan birçok kadında genital siğiller gözlenmeyebilir, kişi taşıyıcı olabilir. Virüs vücuda girdikten sonra uzun yıllar sessiz kalabilir. Kuluçka süresi belirli değildir. Temastan aylar ya da yıllar sonra bulgular ortaya çıkabilir. Hastaların büyük kısmında 1-6 ay içinde belirti verir. Bu yüzden biz cinsel terapistler cinsel yönden aktif olan kadınların yılda bir defa pap smear testi yaptırmalarını öneriyoruz. Et benleri ise ciltte tenden çok daha koyu renkli, kahverengi, siyah, mavi ve üzeri pütürlü ve kıllı olabilen, küçük, kaba ve yuvarlak noktalardır. İnsanlarda et beninin niçin çıktığı bilinmemektedir. Et benlerinin çoğu zararsızdır.


Ben 28 yaşında ve 7 aydır nişanlıyım. Nişanlımla bazen internette porno içerikli videolar izliyoruz. Orada kadınlarda orgazm sırasında adeta 1 metre fışkıran sıvılar görüyoruz. Ben şimdiye kadar böyle orgazm olmadım, nişanlımsa bazı kadınların böyle olabildiğini da iddia ediyor. Bu sizce normal mi? Yoksa bende mi bir anormallik var?
D.E. / İstanbul

Cinsel hayatın renklendirilmesi için porno filmler izlenmesi sık rastlanan bir durumdur. Ancak kadınlarda orgazm sırasında adeta bir metre fışkıran sıvılar görülmesi gibi çok yanlış ve doğal olmayan cinsel bilgileri içeren porno filmler; çiftlerin ruhsal sağlığına zarar verebilir, abartılı beklentiler altında kişilerin ezilmesine ve cinsel beklentilerinin farklılaşmasına yol açabilir. Bu da ilişkide tamiri zor yaralar açabilir. Çünkü her şeyin aşırısı zararlıdır. Orgazm ise uzun süreli cinsel uyarı sonucunda ulaşılan ve kişiye zevk veren fizyolojik ve psikolojik bir histir. Orgazm anında kadınlarda vücutta bulunan kasların çoğu kasılabilir, rahim, vajina ve makatta eş zamanlı ve ritmik düzenli kasılmalar olabilir ve tam zirve noktasında vücut kaskatı kesilebilir. Mesanenin dışa açıldığı yerden sıvı salgısı olabilir ve bu durum "kadının boşalması" olarak tanımlanabilir. Nişanlınız yanılıyor ve sizde bir anormallik yok, rahat olun.


23 yaşındayım bir bayım.  Ben kız arkadaşımı her gördüğümde ya da bana dokunduğunda istem dışı olarak uyarılma durumu ortaya çıkıyor ve bende çok rahatsız oluyorum. Bunu kız arkadaşıma da söyledim ama artık kendimi frenleyemiyorum. Sizin fikrinize ihtiyacım var?
H.S. /Ankara

Cinsel işlevleri normal olan genç ve bekâr bir erkeğin, kız arkadaşının dokunuşlarından uyarılması, coşkulanması ve ardından penisinin sertleşmeye başlaması normal ve doğal bir durumdur. Cinsel uyarılma sırasında, bedensel değişiklikler olur; kan dolaşımı hızlanır, kalp atımı ve kan basıncı yükselir, solunum hızlanır, kas gerginliği artar. Çünkü erkekler bakarak ve dokunarak uyarılabilirler. Rahat olun, kendinizi suçlamayın, var olan gerginliğinizi düzenli ve aktif bir cinsel yaşama kavuşana kadar mastürbasyon yaparak azaltmaya çalışın.


21 yaşında bir kızım. Sürekli mastürbasyon yapıyorum ama hiç kan görmedim. Evlendiğim zaman ilk gece her şey normal olur mu? O zaman kanama olur mu?
K.Ö. / Balıkesir

Mastürbasyon kişinin kendi kendini cinsel doyuma ulaştırmasıdır, aşırıya kaçılmadığı sürece sağlık açısından bir problem teşkil etmez ve zararlı bir şey değildir. Kişinin rahatlamasına ve kimseye zarar vermeden cinselliği yaşamasına yardımcı olduğu içinde doğaldır. Ancak kişi ailesiyle sağlıklı bir iletişim kuramıyorsa, kendi kimliğine saygı duyulmuyorsa,  sosyal anlamda kendini geliştirememişse, yalnızsa ve enerjisini boşaltacak aktiviteler yapamıyorsa sık mastürbasyona yönelebilir. Genç kızlar orta ve işaret parmakları ile klitoris (bızır) ya da çevresindeki bölgeyi ve göğüslerini uyararak, bir erkeği düşleyerek, cinsel organları üzerine belli bir basınç uygulayarak boşalmaya çalışırlar. Bu durum kızlık zarında açılma ve kanama yapmaz. Bazı genç kızlar ise cinsel ilişkidekine benzer bir şekilde uyarıcı bir cisim, vibratör veya parmaklarını mastürbasyon yaparken vajinalarına sokmayı tercih ederler. Mastürbasyon yaparken parmak vajinanın içindeyse, kızlık zarı esner ve hiç acı vermeden açılır. Çünkü kızlık zarı doğuştan deliktir yani ortasında adet kanının ve diğer vajina sıvılarının dışarıya çıkmasına izin veren bir açıklık vardır. Eğer kişi kendini hafif kasarsa ve mastürbasyon yaparken parmak girişi öncesi yeterince haz alamazsa çok az bir kanama olabilir ama bu fark edilmez, çok çabuk iyileşir. Bu durumda evlendiğiniz ilk gece sulanmanız tam olursa ve kasılmanız olmazsa ağrı, acı olmayacağı gibi kanamanızda olmayacaktır. Daha ayrıntılı bilgi alabilmeniz için bir hekime muayene olmanızda fayda var.


Yaklaşık 6 yıl önce geçirmiş olduğum bir rahatsızlık ve iltihaplanma sonucu erbezimde bulunan bir yumurta giderek küçülmeye başladı. Diğeri de büyümeye... Hastalığımın adı, Epididimit.  Şimdiye kadar cinsellik konusunda bir sıkıntım olmadı. Sperm sıkıntısı da çekmedim. Ancak bu ileride bir iktidarsızlığa neden olabilir mi?
I.A. / Van

"Erkekler içinde muteber bir nesne yok testis gibi
Olmaya testis cihanda bir epididimit gibi."
Testisler (yumurtalar) üzerinde arkada yer alan, sağda ve solda olmak üzere iki adet olan ve epididim adı verilen kıvrımlı borular; üretilen spermin depolanmasında, olgunlaşmasında ve gerektiğinde boşaltım kanallarına taşınmasında rol oynayan ince kanallardır. Epididimin ağrılı şişmesine akut epididimit denir. Ağrı ve şişlik 6 haftadan fazla sürer ise kronik epididimit olarak adlandırılır. Uzun süre tedavi edilmezse ileride kısırlık yapma tehlikesi vardır. Cinsel ilişki esnasında prezervatif kullanmanızı, cinsel yolla bulaşan hastalıklara dikkat etmenizi, varsa partnerinizle birlikte antibiyotik ve antienflamatuar ilaçlar kullanmanızı, akut dönemlerde yatak istirahatı yapmanızı, skrotum (testislerin yer aldığı torba) askısı kullanmanızı ve lokal olarak soğuk uygulamanızı tavsiye ederim.


Ben 2 yıllık evli bir kadınım. Eşimle cinsellik yaşarken bazı istekleri beni düşündürüyor. Örneğin sevişirken poposunun yalanmasından çok hoşlanıyor ya da parmaklarımla dokunmamı istiyor. Sizce eşim biseksüel mi?
G.Ş. / Manisa

Fizyolojik olarak, bedenimizin birçok bölgesinde olduğu gibi, popo ve makat bölgesinde de çok hassas ve duyarlı sinir uçları vardır. Makatın iç ve dış bölgesi, kadınlar için olduğu kadar erkekler için de haz vericidir. Eşinizin poponun yalanması veya parmakla uyarılma isteğinde hemen patolojik bir yan aramayın, anormal veya garip diye bir değerlendirme yapmayın, rahat olun. Bu kendine güveni yüksek olan çiftlerin ara sıra eğlenerek yaptığı bir cinsel fantezidir. Ayrıca cinsellikte en önemli şey her iki tarafında aynı şeyi istemesi, bundan keyif alması ve birbirlerine saygı duymasıdır. Çünkü cinsellikte ayıp, yasak ve standart yoktur, popo her iki cins için de cinsel yönden etkileyici bir bölgedir. Bazı insanlar dokunulmaktan, bazıları cinsel içerikli konuşmalardan ve seslerden, bazıları ise cinsel birleşme sırasında makatlarının uyarılmasından hoşlanabilirler. Kişinin tercih ettiği bu uyarı şekli onun biseksüel olduğu anlamına gelmez. Yalnızca karşı cinsiyetten kişilere karşı cinsel ve duygusal yakınlık duyanlara heteroseksüel, kendi cinsine yönelenlere homoseksüel (eşcinsel) hem karşı cinse hem de kendi cinsine yönelenlere ise biseksüel denir. Ancak eşinizde sosyal fobi, panik atak, otorite olarak algılanan kişi veya kurumlarla bir çatışma gibi başka rahatsız olduğunuz noktalar varsa, bu isteğinin ardında bilinç dışı nedenler olabilir. Bu durumda bir cinsel terapiste başvurmanızda fayda var.


30 yaşındayım ve 2 yıllık evliyim, karımla haftada bir veya en fazla iki kez beraberlik yaşıyorum. Daha fazlasını karıma karşı arzulamıyorum. Dışarıdaki bayanlara karşı hep istek ve heyecan duyuyor iken karıma karşı bu kadar heyecan duyamıyorum. Yaşımızı da düşünecek olur isek haftada bir veya iki kez beraberlik evlilikte yeterli midir yoksa az mıdır?
N.Ç. / Hatay

Biz cinsel terapistler psikolojik sebepler ve organik sebepler olmak üzere cinsel isteksizliği ikiye ayırırız. Organik olarak cinsel isteği sağlayan hormon kadında ve erkekte aynıdır, testesteron yani erkeklik hormonudur. Haftada bir veya iki kez eşinizle beraberlik yaşamanız normaldir ve bu nedenle testesteron düzeyinize bakılmasına gerek yok. Çünkü bu sorunu sadece eşinize karşı yaşamanız; penis boyunun normalden küçük olduğu takıntısı, iktidarsızlık, erken boşalma, eşi tatmin edememe duygusu, evlilik içi çatışmalar, çocuklukta yaşanılan bir takım olumsuz deneyimler, sevgisiz bir ortamda büyüme, tiksinme gibi akla daha çok psikolojik sebepleri getiriyor. Bu nedenle bir eşin uzun süre cinsel çekim merkezi olarak kalamayacağını aklınızdan çıkarmadan, cinsel davranışlarınızı ve cinsellik konusundaki tutumunuzu yeniden gözden geçirerek; eşinizle olan cinsel deneyimlerinize renk katmaya çalışın, yaratıcı ve kışkırtıcı olun, aşk oyunlarına zaman ayırın.


Ben 19 yaşında bir erkeğim ve kendimde bel soğukluğundan şüpheleniyorum fakat hiç cinsel ilişkiye girmedim. Şüphelenme sebeplerim ise penisimin üzerinde siğil gibi küçücük parçalar. Cinsel ilişkiye hiç girmemiş birine bu nasıl bulaşabilir. Eğer bulaştıysa tedavisi kolay mı?
A.V. / Kars

Bel soğukluğu tıp dilinde gonore adı verilen bir çeşit zührevi hastalıktır. Cinsel ilişki ve fiziksel temas sonucunda bulaşabilir. İdrar yollarında acıma, yanma, şişlik ve sarı-yeşil cerahatli akıntı ile kendini belli eder. Bu nedenle rahat olun, yazdığınız kadarıyla sizde bel soğukluğu yok. Ancak penisinizin üzerindeki parçalar genital siğil adı verdiğimiz Human Papilloma Virus (HPV) enfeksiyonu olabilir. Genital siğiller karnabahar görünümünde, bazen tek bir bölgede, bazen birkaç bölgede, bazen topluiğne başı kadar ufak, bazen de 5 cm çapına erişebilen ağrısız kitlelerdir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar grubunda yer alan genital siğillerin bulaşması için tam bir cinsel ilişki yaşanması gerekmeyebilir, virüs taşıyan bir apış arası bölgesinin başka bir kişininkine temasıyla ciltten cilde de geçebilir. Ayrıca virüsün erkek menisi içinde saptanması vücut sıvılarının teması yolu ile de bulaşabileceğini düşündürmektedir. En kısa zamanda bir hekime başvurarak muayene olmanızda ve gerekli testleri yaptırmanızda fayda var.


39 yaşında ve bekârım. Kız arkadaşım yok ve karşı cinsle cinsel deneyim için geneleve gidiyorum. Sorun orda başlıyor ve penisim sertleşmiyor uzun uğraşlardan sonra setleştiği an boşalıyor. Buda moralimi bozuyor, ne yapmamı önerirsiniz?
H.N. / Batman

Cinsel yaşamı boyunca geçici sertleşme güçlükleri yaşamayan erkek yok gibidir, rahat olun. Herkesin zaman zaman karnı ağrır. Ama hiç kimse, ilk karnı ağrıdığında kalın bağırsak tümörü olduğunu düşünüp kaygılanmaz. Çünkü ilişkiye girdiğiniz ortamın uygunsuzluğu (genelev), başarısızlık korkusu, uykusuzluk, yorgunluk, yaşamın başka bir alanındaki sorunlar, alkol alınması, genelevdeki kadınların olumsuz davranışları, kullanılan ilaçlar, genel sağlık sorunları, stres, anksiyete, depresyon geçici olarak sertleşme sorunlarına yol açabilir. Bu durumu önemsemeyin, erkeklik kavramıyla bağlantılı olarak kafanıza takmayın, gevşeyin, rahat olun ve aşırı kaygılanmayın. Sevişme sırasında penisinizi ve sertleşmesini kafanıza takmayın, kendi cinsel yanıtlarınızı gözlemlemeden sadece dokunmanın verdiği hazza odaklanın ve cinsel hazzı yaşayın. Bu süreç içinde sertleşme sizin istediğiniz anda olmayabilir, ancak rahat olursanız kendiliğinden sertleşmeniz gerçekleşebilir. Genelev yerine kendinizi daha huzurlu ve rahat hissedebileceğiniz bir ortamda, önce arkadaş olabileceğiniz ve yakın hissedebileceğini bir bayanla cinselliği yaşamaya çalışın. Çünkü stres, gerginlik, sürekli cinsel sorun yaşamak ve her cinsel ilişki öncesi sertleşmenin olmayacağı veya erken boşalacağım kaygısı; cinsel ilgi ve isteği de olumsuz etkileyebilir, gene olmayacak beklentisine yol açarak sertleşme refleksini bozabilir ve erken boşalma yapabilir. Son olarak iktidarsızlık teşhisi sizin üç ay boyunca cinselliği arzuladığınız halde cinsel ilişki sırasında yeterli sertliği sağlayamamanız halinde konulabilir. Bu durumda bir cinsel terapiste başvurmanız gerekir.